Klejenie w zakładach przemysłowych.

Proces klejenia w produkcji przemysłowej znacznie odbiega od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy w domach. co prawda klejenie zawsze będzie polegało na scaleniu ze sobą dwóch elementów za pośrednictwem warstwy kleju. Tutaj jednak mamy do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, pozwalającymi nam na skrócenie czasu schnięcia kleju, czy też na klejenie na większą skalę. Jednym z takich rozwiązań są kleje utwardzane poprzez promieniowanie UV, które stanowią popularne rozwiązanie w wielu branżach. Warto przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, bowiem możliwe jest także skorzystanie z niej w domowym zaciszu. Być może nie na tak szeroką skalę, ale jednak możliwe.

Zastosowanie klejenia z utwardzaniem UV.

Tego typu technologia, stosowana będzie w wielu branżach. Przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest bardzo szybkie utwardzenie spoiny. Najczęściej można się zetknąć z jej wykorzystaniem w branżach elektronicznych, czy tez elektrotechnicznych. Wykorzystywana jest jednakże z równym powodzeniem w produkcji sprzętu medycznego, w optyce, czy też nawet w motoryzacji, choć w tym ostatnim przypadku na nieco mniejszą skalę. Generalnie jest to technologia klejenia stosowana wszędzie tam, gdzie chcemy dokonać szybkiego klejenia i osiągać dobrej jakości trwałą spoinę.

Urządzenia i lampy UV do utwardzania klejów.

Ważną kwestią jest tutaj także to, iż w przypadku tej technologii, konieczne do zastosowania będą urządzenia i lampy UV, którymi będziemy utwardzać spoinę. Wynika to z faktu samej technologii utwardzania. Otóż w tym przypadku, nałożone warstwy kleju na klejone ze sobą powierzchnie będą utwardzane poprzez poddanie je promieniowaniu UV. W wyniku tego, spoina klejowa będzie się utwardzać, a klej wiązać. Jest to bardzo dobre w wielu przypadkach rozwiązanie, pozwalające osiągnąć trwałą i solidną spoinę. Dlatego też, urządzenia i lampy UV do utwardzania klejów wytwarzane są w różnych gabarytach i rozmiarach. Znajdziemy tutaj lampy UV małe, podręczne, które z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać nawet w domowym warsztacie. Ale również bardzo duże, ogromne wręcz piece UV, w których utwardza się jednorazowo większe ilości spoin. Wielkie piece z wewnętrznymi lampami UV, będą wykorzystywane głównie na szybkich, dużych liniach produkcyjnych, gdzie szybkie utwardzenie spoiny jest bardzo korzystnie z punktu widzenia procesu produkcji.

Proces klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o proces klejenia w tym przypadku, będziemy mieć do czynienia z podobnymi wymogami jak w innych przypadkach zastosowania różnych klejów. Także tutaj musimy najpierw starannie oczyścić klejone płaszczyzny, odtłuścić je i pozbawić wszystkich nierówności. Następnie należy nałożyć równomierne warstwy kleju, po czym klejone przedmioty ze sobą ścisnąć. Następnie wykorzystując odpowiednie urządzenia UV do utwardzania klejów przeprowadzamy proces utwardzania spoiny. Bardzo ważne jest aby utwardzanie przebiegało równomiernie na całej spoinie, co jest uzależnione od poprawności pracy lampy UV. Jeśli lampa nie będzie sprawna, część spoiny może utwardzać się szybciej, co będzie powodować naprężenia na pozostałej części, a to z kolei przekładać się będzie na wstępne osłabienie spoiny. Jest to absolutnie niewskazane w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *