Profesjonalne geowłókniny do stabilizacji gruntu.

Geowłókniny to wyjątkowo ciekawe w swojej formie materiały geosyntetyczne. Wykorzystywane głównie do stabilizacji gruntu, podbudowy czy też nawet samej nawierzchni bitumicznej. Występują w wielu odmianach, z czego każda będzie mieć nieco odmienne zastosowanie. Umiejętne korzystanie z oferty różnorodnych geowłóknin będzie tutaj bardzo ważne, szczególnie w przypadku firm budowlanych. Firm zajmujących się budownictwem drogowym. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż nie wszystkie geowłókniny będą stosowane na skalę przemysłową. Bardzo często geowłókniny do stabilizacji będą stosowane także w prywatnych ogrodach. Również w tym samym, stabilizacyjnym celu.

Geowłókniny do stabilizacji i ich rodzaje stosowane w budowlance.

Warto sobie tutaj powiedzieć, iż geowłókniny do stabilizacji występują w kilku podstawowych odmianach. Będą przeznaczone do nieco innych zastosowań. Wynika to głównie z faktu ich konstrukcji oraz parametrów technicznych. Generalnie jednak ich zastosowanie ma na celu obniżenie kosztów inwestycji, oraz podniesienie poziomu trwałości realizowanych prac budowlanych. Poniżej przedstawiamy listę rodzajów dostępnych geowłóknin, wraz z ich zastosowaniem i podstawowymi informacjami.

Geowłókniny do stabilizacji typu TS

Wykorzystywane przede wszystkim w przydomowych ogrodach. Służą do wzmocnienia warstw podbudowy pod chodnikami, podjazdami i tarasami ogrodowymi. Zapewniają ich długotrwałość. Podnoszą odporność na podmywanie. Gwarantują dłuższy okres stabilności nawierzchni poprzez utrzymanie warstw piasku i podbudowy.

Geowłókniny ochronne typu P

Wykonane są z włókien ciągłych w 100% z polipropylenu stabilizowane przeciw promieniowaniu UV. Są dodatkowo wzmacniane mechaniczne. Wykorzystywane w budownictwie technicznym w celu zapewnienia trwałej i optymalne ochrony geomembran.

Geowłókniny filtracyjne typu P

Są to dwuwarstwowe geowłókniny, wykonane z mechanicznie wzmacnianych warstw z włókien ciągłych. Wykonane w 100% z polipropylenu. Jedna warstwa jest wykorzystywana jako filtr. Druga z kolei jest ochroną przed jego mechanicznymi uszkodzeniami. Stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana są wysokie właściwości filtracyjne, lub gdzie przewidywane sa wysokie naprężenia mechaniczne.

Pozostałe informacje.

Oczywiście powyżej wymienione geowłókniny do stabilizacji to jeszcze nie wszystkie ich typy i rodzaje. Znajdziemy jeszcze geowłókniny poliestrowe, czy też geowłókniny PGM14. Mają one jednak nieco rzadsze zastosowanie, wobec czego nie warto się nimi aż tak bardzo przejmować. Zresztą, jeśli będą w jakiej sytuacji potrzebne, zawsze można zasięgnąć fachowej opinii u źródła. Najlepiej u producenta bądź też autoryzowanego dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *