Akumulatorownia w obiektach przemysłowych.

Większe obiekty przemysłowe, czyli przede wszystkim zakłady produkcyjne, ale także magazyny, będą bardzo często, wykorzystywać na co dzień wszelkiego rodzaju wózki jezdniowe. Z reguły też, będą one napędzane elektrycznie, bowiem jest to opcją najbezpieczniejszą na co dzień. Aby jednak było to możliwe, na każdym tego typu obicie powinna powstać akumulatorownia. Jest to odpowiednio przygotowane pomieszczenie, w którym realizowane będzie ładowanie baterii trakcyjnych do wózków. Wartym podkreślenia jest przede wszystkim fakt tego, iż to właśnie w trakcie ładowania będziemy mieć do czynienia z największymi zagrożeniami. Dlatego też, trzeba tutaj dołożyć wszelkich starań, aby zagrożenia te zminimalizować. Akumulatorownia powinna być więc wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie stwarzała zagrożenia dla pracowników ją obsługujących, oraz pozostałych przebywających na obiekcie.

Prawidłowe zabezpieczenie akumulatorowni.

W pierwszej kolejności, należy zdać sobie sprawę z wszystkich zagrożeń, jakie będą się pojawiać w wyniku ładowania baterii trakcyjnych w pomieszczeniu akumulatorowni. Najważniejszym zagrożeniem będzie tutaj oczywiście wyciek wodoru. Będzie to stwarzać wręcz niebezpieczeństwo wybuchu. Wobec tego też, aby uniknąć zagrożenia, należy zapewnić sobie odpowiednie systemy wychwytywania wycieków wodoru, oraz wentylacji pomieszczenia. Jest to co prawda rozwiązaniem kosztownym, jednakże w pełni gwarantującym bezpieczeństwa. Dobrze przygotowana akumulatorownia będzie posiadać własny, niezależny system wentylacji, skorelowany z czujnikami wodoru. Dzięki temu, w momencie wychwycenia wycieku, natychmiast uruchamiane będzie wentylowanie pomieszczenia. Instalacja elektryczna, jak również oświetlenie, powinno być bezpieczne, nie iskrzące. Zapewni to zabezpieczenie przed niekontrolowanym zapaleniem wybuchowych oparowych wodoru w pomieszczeniu.

Poza tym pomieszczenie powinno być wyłożone materiałem kwasoodpornym i posiadać własny dopływ bieżącej wody. Musi ono być także szczelnie odseparowane od otoczenia i być prawidłowo wyposażone.

Jakie wyposażenie powinna mieć bezpieczna akumulatorownia?

Przede wszystkim warto pamiętać o wózkach na baterie trakcyjne. Każda dobra akumulatorownia będzie tego typu wózki posiadać na wyposażeniu. Wózki te posiadają odpowiednie wanny ze stali kwasoodpornej, zabezpieczającej przed wyciekiem płynów z rozszczelnionego akumulatora. Będą też na wysokości idealnej do załadunku i rozładunku akumulatorów prosto z wózków widłowych.

Akumulatorownia powinna być także wyposażona w odpowiednie wózki serwisowe, które usprawniają obsługę akumulatorów w trakcie ładowania. Można dzięki nim na przykład przeprowadzić uzupełnienie płynów bez konieczności przemieszczania samego akumulatora. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym, na które zawsze warto zwrócić uwagę, bowiem podnosi komfort obsługi, a jednocześnie gwarantuje wyższe bezpieczeństwa pracy w akumulatorowni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *