Aranżacja małego mieszkania – wymagające, ale możliwe do realizacji wyzwanie

Aranżacja małego mieszkana

Małe mieszkanie może z powodzeniem zapewnić wygodne miejsce do życia i pełnić równocześnie wiele różnych funkcji – pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowane.

Nie da się ukryć, że często metraż mieszkania nie jest taki, o jakim marzymy. Ograniczenia finansowe i inne sprawiają, że najpopularniejsze nowo budowane, jak i kupowane na rynku wtórnym mieszkania są raczej niewielkie, ok. 30-50 m kw. Jednak w takim wnętrzu, nawet w kawalerce, da się żyć wygodnie. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, warto powierzyć projektowanie wnętrz profesjonalistom, którzy znajdą sprawdzone rozwiązania.

Podział na strefy w mieszkaniu

Dla wygody, jak i dla higieny psychicznej, każde mieszkanie powinno mieć wydzielone strefy – osobną do spania, relaksu w ciągu dnia, do pracy. Nie zawsze jest to możliwe w różnych pomieszczeniach. I często w małym mieszkaniu jeden kąt musi spełniać różne funkcje. Składane meble, gra kolorami, sprytne schowki ułatwią zadanie. Projektowanie wnętrz o niedużym metrażu może wykorzystać ich potencjał poprzez zagospodarowanie wnęk czy przestrzeni pod sufitem. Zwłaszcza gdy jest on wysoki, pole do popisu projektant ma duże.

Mieszkanie dopasowane do ciebie

Wiele osób obawia się, że jeżeli zatrudni projektanta wnętrz, to otrzyma mieszkanie piękne, jak z katalogu, ale niewygodne do mieszkania. W rzeczywistości projektowanie wnętrz opiera się przede wszystkim na dostosowaniu do potrzeb i wymogów właścicieli. A więc dobry architekt będzie słuchać uważnie i pytać o nasz styl życia, sposób spędzania czasu, ulubione miejsca w domu, nawyki. A dopracowana stylistyka, na którą nie każdy by wpadł, to tylko bonus do uwzględnienia we wnętrzu – w miarę możliwości, jakie dają układ pomieszczeń i rozmieszczenie instalacji – podstawowych funkcji, jakie musi spełniać mieszkanie.

A może zmiana układu pomieszczeń?

To często dodatkowy sposób na to, aby z małego mieszkania wycisnąć więcej. Jeżeli jest ono w kamienicy lub w bloku, gdzie znajduje się osobna kuchnia, zamiana jej w aneks pozwoli w miejscu ściany zyskać dodatkową przestrzeń na kącik jadalny. Odwrotnie niekiedy można wydzielić częściową chociażby ścianką sypialnie, garderobę lub domowe biuro. Przesunięcie ścian działowych nawet o kilka centymetrów potrafi całkowicie odmienić funkcjonalność starego mieszkania. Nawet więc typowy peerelowski blok może kryć wewnątrz wygodnie urządzoną przestrzeń do życia. Wszystko zależy od tego, jak mieszkanie zostanie dostosowane do potrzeb tych, którzy będą w nim na co dzień przebywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *