Brykiet drzewny jako ekologiczny materiał opałowy.

W ostatnich latach, kwestia ekologii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych odgrywa zdecydowanie coraz ważniejszą rolę. Klasyczne już kotły węglowe, zasypowe, odchodzą do lamusa. Zresztą i tak mamy już tylko kilka lat na całkowite pozbycie się „kopciuchów” z naszych domowych kotłowni. Warto więc zainteresować się innymi rozwiązaniami, takimi jak chociażby brykiet drzewny. Jest to materiał o wysokim poziomie ekologiczności. Przede wszystkim zaś, zapewnia nam odpowiednie parametry spalania, co przekłada się oczywiście na uzysk energetyczny. Ponadto, brykiet drzewny, możemy spalać zarówno w piecach kominkowych, jak i w kotłach co, aczkolwiek powinny być one do tego odpowiednio dostosowane.

Czy brykiet drzewny jest opałem lepszym od gazu?

W pewnych aspektach tak, a w pewnych nie. Wynika to z faktu tego, iż póki co to człowiek jeszcze nie wynalazł ani też nie znalazł opału idealnego. W przypadku brykietu drzewnego wygląda to tak, iż pod kątem emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jest o wiele lepszy niż gaz ziemny. Niemniej jednak, w kwestii pyłów zawieszonych (generujących smog), jest niestety gorszy. Musimy więc podjąć decyzję, czy w pierwszej kolejności walczymy ze smogiem czy też lepiej walczyć z globalnym ociepleniem.

Oczywiście najlepiej byłoby walczyć z obydwoma problemami jednocześnie. Jednakże ani brykiet drzewny ani też gaz ziemny nie są w stanie nam tego zagwarantować. Osobiście skłaniałbym się raczej ku opcji takiej aby inwestować w brykiet drzewny, i rozwijać technologię jego spalania, ograniczając wyrzucanie pyłów zawieszonych. Dzięki temu od startu będziemy mogli zatrzymać postęp ocieplania się klimatu naszej planety, a dodatkowo systematycznie redukować smog na naszych ulicach.

Jak powstaje brykiet?

brykiet drzewnySam proces produkcji brykietu drzewnego jest stosunkowo prosty. W większości przypadków powstaje on w większych zakładach przemysłowych, gdzie przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn, przetwarza się wióry, zrębki i trociny na gotowe brykiety drzewne. Bardzo często w tym zakresie wykorzystywane są maszyny do brykietowania produkcji Briklis, które na chwilę obecną są w naszym kraju jednymi z najlepszych brykieciarek. Wytwarzany z ich pomocą brykiet drzewny, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi. Jest odpowiednio zbity i twardy, jak również zawiera bardzo niewiele wilgoci. Jego spalanie gwarantuje wysoki poziom efektywności energetycznej. Jest to więc bardzo dobry jakościowo brykiet drzewny.

Podsumowanie.

Ostatecznie można tutaj powiedzieć dość jasno i wyraźnie, iż brykiet drzewny jest materiałem opałowym o bardzo dobrych parametrach technicznych. Przede wszystkim zaś, jest to opał w pełni ekologiczny, gwarantujący nam niski poziom zanieczyszczenia środowiska, a co najważniejsze najniższy poziom emisji CO2, który jest głównym gazem cieplarnianym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *