Czy balustrady szklane sprawdzą się przy dzieciach?

balustrady szklane

Mając małe dzieci w domu lub budując dom i planując posiadanie dzieci warto jest przemyśleć niektóre z rozwiązań technicznych wyposażenia. Jednym z elementów wymagających zastanowienia się jest wybór balustrady. Szklane balustrady urzekają swoim wyglądem i modą jednak czy sprawdzą się przy dzieciach? To ważne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bezpieczeństwo dzieci

Szkło wydaje się nie komponować z maluchami, które mogą zbić szklane elementy i skaleczyć się. Tymczasem szklane balustrady wykonywane są ze szkła hartowanego, które jest wysoce wytrzymałe na uderzenia i uszkodzenia. Również na zarysowania, o jakie z pewnością nie jeden maluch chciałby balustradę przyprawić jadąc autkiem, czy ciągnąć łopatkę po szkle. Kwestia bezpieczeństwa zapewniana jest przez producentów balustrad, którzy uspokajają klientów certyfikatami jakości, wytrzymałości itp. Jednak poza bezpieczeństwem chodzi także o użyteczność szklanej balustrady. Szkło z zasady jest przezroczyste, nie trudno zatem o guza na głowie dziecka, które pędząc nie zauważy balustrady. Inną kwestią jest estetyka balustrady szklanej przy małym dziecku.

Czystość i estetyka

Utrzymanie czystości w domu mając małe dzieci to duże wyzwanie. Dlatego warto tak wyposażyć dom by sprzątanie go było łatwe i szybkie. Szkło świetnie się myje, jednak duże powierzchnie szkła dla zachowania estetyki wymagają polerowania. Niestety odciski palców małych rączek na balustradzie będą widoczne. Nota bene są one nieuniknione dopóki maluch nie stanie na nogach i nie wyrośnie na tyle by rączką chwycić poręczy zamiast podpierać się o balustradę. Prócz odcisków paluszków trzeba przygotować się również na tłuste plamy i zabrudzenia związane z obecnością dzieci w domu.

Projekty balustrad

Jeśli obawiamy się o wypadek warto wybrać projekt balustrady za szkła która będzie najbardziej bezpieczna i funkcjonalna. Bez wątpienia mocowanie liniowe samonośnej balustrady nie jest ideałem w domu z dziećmi. Jednakże balustrady mocowane na klamry lub punktowo podzielone na tafle, wzbogacone poręczą mogą wyglądać doskonale a przy tym sprawdzić się przy maluchach oraz starszakach.

Starszaki a szklana balustrada

Nie tylko dla małych dzieci szklana balustrada może być kłopotliwa. Starszaki też potrafią w domu szaleć, biegać czy skakać. Niestety uderzenie o szkło potrafi boleć, nawet jeśli dziecko się nie skaleczy a balustrada nie stłucze. Mimo wszystko balustrada ze szkła to nie najgorsze rozwiązanie aranżacyjne w domu. Wymaga tylko trochę ostrożności i przyzwyczajenia dzieci do szkła, jako materiału kruchego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *