Czy warto wdrażać produkcję brykietu drzewnego?

Produkcja brykietu drzewnego, jest całkiem prostym procesem technologicznym, w wyniku którego otrzymujemy dobrej jakości, ekologiczny materiał opałowy. Jednakże trzeba tutaj zwrócić uwagę, iż nie zawsze będzie to opłacalnym przedsięwzięciem. Zdecydowanie najlepsze efekty produkcji można osiągnąć, dysponując odpowiednim zaopatrzeniem w materiały wsadowe. Tutaj zaś są to wszelkiego rodzaju odpady z produkcji tartacznej czy też stolarskiej. Wszelkiego rodzaju wióry, trociny, zrębki, to idealny materiał do przetworzenia na brykiet drzewny. Dlatego też, własna produkcja brykietu drzewnego, będzie najbardziej opłacalna przede wszystkim w przypadku jednoczesnego prowadzenia tartaku bądź warsztatu stolarskiego, co zapewniać będzie dostęp do darmowego materiału produkcyjnego.

Zużycie odpadów drewnianych do produkcji brykietu.

Jest to zdecydowanie jedną z większych zalet, jaką może się poszczycić brykietowanie. Chodzi o to, iż wszelkiego rodzaju tartaki oraz stolarnie, dotychczas, nie bardzo miały co robić z ogromnymi ilościami odpadów drewnianych, jakie u nich powstawały w toku normalnej produkcji. Wdrożenie produkcji brykiet, z jednej więc strony pozwala na pozbycie się wszystkich odpadów, a z drugiej zapewnia dodatkowe dochody z tego tytułu. Jest to więc w tym przypadku inwestycją jak najbardziej udaną. Wyprodukowany zaś brykiet, można oczywiście spieniężyć, sprzedając go na rynku, lub wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Trzeba jednakże pamiętać, iż wdrożenie produkcji brykietu będzie wymagać pewnych nakładów finansowych, związanych z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury produkcyjnej. Inwestycje te, jednakże przyczynią się do zwiększenia możliwości danego przedsiębiorstwa, jak również do zwiększenia przychodów. Z biegiem czasu więc zwrócą się i zaczną pracować na rzecz lepszej dochodowości przedsiębiorstwa.

Infrastruktura do produkcji brykietu.

Aby brykietowanie trocin i innych odpadów drzewnych dawało należyte efekty, trzeba koniecznie zainwestować w odpowiednią infrastrukturę produkcyjną. Chodzi tutaj głównie o obiekty magazynowe i produkcyjne, które będą spełniać pewne warunki. Najważniejszą kwestią jest izolacja obiektów przed wilgocią. Tak aby składowany materiał wsadowy, nie miał możliwości wchłaniania wilgoci. Jest ona bowiem największym wrogiem procesu produkcji brykietu drzewnego. Należy więc zadbać nie tylko o odpowiedniej jakości pomieszczenia magazynowe, ale także o pomieszczenie suszarni, w której będzie można trociny wysuszyć, przed poddaniem ich dalszej przeróbce. Dzięki takiemu podejściu, wytwarzanie brykietu będzie procesem łatwiejszym i nie stwarzającym żadnych problemów. Co zaś najważniejsze, wytwarzany w takich warunkach brykiet drzewny, będzie materiałem o bardzo dobrych parametrach spalania. Z całą pewnością taki brykiet będzie można bezproblemowo sprzedać, uzyskując całkiem korzystną cenę sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *