Czym są plisy i kiedy je stosować?

Dobór odpowiedniej jakości zasłon do okien to bardzo ważna kwestia. Niezależnie od tego czy chodzi zasłony do domu jednorodzinnego czy też do mieszkania. W każdym z tych przypadków, mamy konieczność przejmowania kontroli nad jakością oraz ilością światła dziennego wpadającego do wnętrza. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie jest zastosowanie plis, które sprawdzą się zarówno w oknach tradycyjnych, jak również w oknach o kształtach wyjątkowo nietypowych. Można więc powiedzieć, iż plisy mają tę przewagę nad roletami i żaluzjami, iż możemy je wykorzystać także w przypadku okien owalnych czy trójkątnych. Aczkolwiek nie są to jedyne zalety tego typu zasłony okiennej.

Zalety zastosowania plis zamiast innych rozwiązań.

Tak jak już wspomnieliśmy, plisy można zastosować nie tylko w przypadku klasycznych, normalnych okien. Sprawdzą się one także w przypadku okien o kształtach nietypowych, na przykład owalnych, półokrągłych czy też nawet trójkątnych. W przypadku takich okien nie mamy możliwości zastosowania rolet czy żaluzji. Po prostu nie nadają się one do takiej funkcjonalności. Poza tym, zarówno w przypadku okien nietypowych, jak i w przypadku okien standardowych, stosując plisy Wisła mamy o wiele większy zakres możliwości w kwestii kreacji poziomu naświetlenia pomieszczeń. Klasyczne rolety czy żaluzje są tutaj w pewnym sensie ograniczone. Rolety pozwalają nam na częściowe zasłonięcie okna ale tylko od strony górnej. Żaluzje pod tym względem są jeszcze bardziej uciążliwe. Jednakże plisy możemy dowolnie ustawić na wysokości całego okna. Możemy więc zasłonić tylko jego górną część, ale również dolną, czy część środkową. Jest to na pewno rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym i komfortowym dla wielu z nas. Warto o tym pamiętać wybierając rozwiązanie w tej kwestii do swojego domu jednorodzinnego.

Jak działają plisy okienne?

Przede wszystkim, trzeba najpierw zwrócić uwagę na kwestie konstrukcyjne. Otóż, plisa zbudowana jest z materiału plisowanego, czyli składanego w harmonijkę co około 1-2cm. Pozwala to na zajmowanie niewielkiej przestrzeni przy pełnym złożeniu. Poza tym jest ona zawsze ustawiona na odpowiedniej ramce z prowadnicą, w której możemy dowolnie plisę przesuwać. To właśnie pozwala nam na wygodne regulowanie poziomu zakrycia okna. Oczywiście do wyboru mamy różnorodne materiały, w różnych kolorach i o różnej gęstości. To przekłada się na możliwość osiągnięcia pożądanych efektów estetycznych przy pełnym zasłonięciu okna.

Podsumowanie

Generalnie więc, możemy całkiem śmiało stwierdzić, iż plisy to doskonałe niemalże rozwiązanie. Pozwalające nam na zasłonięcie okna w dość dowolny sposób. Co zaś najciekawsze, pozwalają nam one także na zasłonięcie okna o kształcie nietypowym, jak chociażby okien trójkątnych lub owalnych. Jest to więc rozwiązanie całkiem korzystne, które warto wykorzystać w swoim domu. Oczywiście jeśli mamy takie potrzeby, bowiem nie każdy musi mieć tak pełną kontrolę nad tego typu kwestiami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *