Detekcja wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni.

Pomieszczenie akumulatorowni to stosunkowo kosztowna inwestycja, niemniej jednak jak najbardziej niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność stałego ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, trzeba będzie podjąć szczególne kroki, mające na celu zabezpieczenie procesu ładowania i neutralizowanie wynikających z tego zagrożeń. Przede wszystkim, kluczowa będzie tutaj prawidłowo realizowana detekcja wodoru. Musimy bowiem pamiętać, iż w trakcie ładowania tego typu baterii trakcyjnych, bardzo często będzie się właśnie wodór wydzielać, a jest to gaz silnie łatwopalny, który w połączeniu z powietrzem staje się gazem silnie wybuchowym.

Odrębne pomieszczenie akumulatorowni.

Zdecydowanie najczęstszym błędem, prowadzącym do nasilenia się zagrożeń związanych z ładowaniem akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest brak odrębnego pomieszczenia akumulatorowni. Bardzo często można zetknąć się z sytuacją, kiedy proces ich ładowania realizowany jest bezpośrednio na hali produkcyjnej, na podstawionych na prędko paletach drewnianych. Takie zachowanie jest równoznaczne z proszeniem się o wypadek.

Najważniejszą kwestią wpływającą na poziom bezpieczeństwa w tym przypadku jest zagwarantowanie odrębnego pomieszczenia do ładowania akumulatorów, wyposażonego w niezbędne systemy bezpieczeństwa.

Systemy bezpieczeństwa to z kolei przede wszystkim, skuteczna detekcja wodoru, oraz profesjonalna i wydajna wentylacja, uruchamiana natychmiastowo po wychwyceniu nadmiernego stężenia wodoru, zagrażającego utworzeniem mieszanin wybuchowych. Dodatkowo powinniśmy tutaj także zwrócić uwagę na pozostałe elementy wyposażenia pomieszczenia akumulatorowni, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w procesie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Jak prawidłowo przygotować pomieszczenie akumulatorowni?

Po wydzieleniu odrębnego pomieszczenia o odpowiedniej przestrzeni, pozwalającej na swobodne ładowanie akumulatorów oraz przemieszczanie się obsługi, trzeba zadbać o prawidłowe wyposażenie pomieszczenie. Oczywiście kluczową rolę będzie odgrywać detekcja wodoru, toteż tego systemy powinny być instalowane w pierwszej kolejności. System detekcji wodoru powinien być jednocześnie połączony centralą sterującą z systemem oświetlenia, instalacją elektryczną, oraz systemem wentylacji. W chwili wykrycia nadmiernego, niebezpiecznego stężenia wodoru w wewnętrznej atmosferze akumulatorowni, centrala sterująca powinna automatycznie uruchomić system wentylacji w celu usunięcia wodoru z pomieszczenia do atmosfery. Jednocześnie należy odciąć dopływ prądu do pomieszczenia, aby nie doprowadzić do przypadkowe zwarcia, które mogłoby stać się zapalnikiem do wybuchu.

Takie podejście wymaga poniesienia sporych kosztów. Niemniej jednak ze względu na bezpieczeństwa pracowników oraz mienia przedsiębiorstwa, są to inwestycje niezbędne. Bez tego niestety niepotrzebnie podnoszony jest poziom zagrożenia, którego w prosty sposób możemy uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *