Dobieramy grzejniki ścienne do naszego domu.

Podczas przeprowadzania remontu generalnego w naszych domach i mieszkaniach, warto czasem zadbać o zorganizowanie większych funduszy na wymianę całej instalacji grzewczej. Szczególnie jeśli posiadamy jeszcze stare instalacje grawitacyjne. Nowoczesne grzejniki ścienne w połączeniu z nową instalacją, pozwolą nam znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Przede wszystkim zaś podnieść poziom komfortu cieplnego poprzez szybsze i efektywniejsze nagrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Warto przyjrzeć się tej kwestii z bliska, bowiem może się okazać, iż w większości przypadków, wymiana całej instalacji grzewczej, oczywiście w połączeniu z nowym kotłem CO, przyczyni się do podniesienia komfortu wraz z obniżeniem rachunków.

Moc grzejników do poszczególnych pomieszczeń.

Przede wszystkim musimy pamiętać, iż grzejniki ścienne powinniśmy dobierać do każdego pomieszczenia indywidualnie. Warto podkreślić, iż w tym przypadku istotne będą dla dwie informacje, a mianowicie moc grzejnika, oraz zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. W przypadku starych domów, zapotrzebowanie to może wynosić nawet 200 W/(m2*rok). Oczywiście wartość ta będzie spadać wraz z każda inwestycją w budynku. Wystarczy dobrze ocieplić dach, zaizolować fundamenty, oraz ocieplić ściany, aby zapotrzebowanie spadło do ok. 100 W/(M2*rok). Mając informację o zapotrzebowaniu energetycznym, możemy bez problemu dobrać już grzejniki ścienne do poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo, w przypadku zapotrzebowanie na poziomi 100 W/(m2*rok) dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2, trzeba będzie zainstalować grzejnik o mocy 2kW, lub dwa grzejniki o mocy 1kW. To powinno w zupełności wystarczyć, aby efektywnie ogrzać dane pomieszczenie. Oczywiście zawsze możemy lekko przewymiarować grzejniki, co pozwoli nam w poszczególnych pomieszczeniach osiągać lepsze temperatury. Dlatego tez, do łazienki możemy wybrać grzejnik o mocy o 20% większej niż wynikająca z zapotrzebowania. Do sypialni z kolei o około 10-20% mniejszej niż wynika z zapotrzebowania. Dzięki temu w łazience będziemy mieć cieplej, a w sypialni chłodniej.

Jakość grzejników ściennych.

Warto tutaj także podkreślić fakt, iż poszczególni producenci grzejników ściennych będą stosować nieco odmienne rozwiązania technologiczne w swoich produktach. Dlatego też, grzejniki te będą się od siebie różnić. Zarówno w kwestii ceny zakupu, jak i w kwestii ich efektywności. Może się zdarzyć, iż grzejnik jednego producenta, będzie fizycznie mniejszy, ale będzie gwarantować większy poziom mocy grzewczej. Musimy te kwestie mieć na względzie, bowiem czasami po prostu nie będzie możliwe montowanie grzejnika o dużych gabarytach, a jednak musimy zapewnić odpowiednią jego moc. Warto więc przejrzeć oferty różnych producentów, gdyż dzięki temu osiągniemy lepszy poziom efektywności ogrzewania danego pomieszczenia, w którym należy zastosować grzejnik mały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *