Jak dobrać kolor rolet do koloru ścian

kolor rolet

Aranżacja okna to nie tylko tradycyjne firany i zasłony. Coraz częściej sięgamy po rolety materiałowe, ponieważ są funkcjonalne, wygodne w obsłudze i w utrzymaniu w czystości oraz nowoczesne i dekoracyjne. Rynek oferuje ogromny wybór rolet, które mogą być jednobarwne, wzorzyste, w pasy, delikatnie lub mocno zaciemniające. Te wszystkie elementy mają oczywiście znaczenie przy doborze rolet, ale głównym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzję zakupową jest kolor. W zależności od stylu wnętrzarskiego, koloru ścian i rodzaju wyposażenia staramy się je dobrać pod względem kolorystycznym. Jak to zrobić?

Dlaczego tak ważny jest dobór koloru rolet do kolorystyki ścian?

Kolor ma ogromne znaczenie, ponieważ ma decydujący wpływ na wygląd całego wnętrza. Jasne barwy rozświetlają pomieszczenie i dają mu wrażenie przestronności, ciemne zaś pomniejszają. Kolory mają także wpływ na nasze samopoczucie, np. czerwienie, pomarańcze i żółcie dodają energii, fiolet, zieleń i niebieski mają działanie uspakajające, zaś czarne i bardzo ciemne wpływają na obniżenie nastroju. Z tego względu wybór koloru rolet i zestawienie go z barwą ścian ma duże wrażenie nie tylko wizerunkowe i dekoracyjne, ale i wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jak można zestawiać kolor rolet z barwą ściany?

Istnieje wiele opcji, które należy również dopasować do swoich osobistych upodobań. Rolety można dostosować na zasadzie idealnego dopasowania, dopełnienia lub kontrastu. Jasne rolety można dobrać w bardzo podobnym kolorze co ściany, lub w mocniejszym odcieniu tej samej barwy albo połączyć z kontrastującym kolorem. Zestawienia monochromatyczne z użyciem jednego koloru należy zestawić od najjaśniejszych po najciemniejsze, np. odcienie beżu i brązu, ponieważ wnętrze nie będzie jednolite i monotonne. Można także zróżnicować faktury i materiały elementów wyposażenia, co nada pomieszczeniu powiewu świeżości.

Kolor rolet dopasowany do wnętrz – różne rozwiązania, zaskakujące efekty

W zestawieniach harmonijnych jasne barwy się uzupełniają i łagodnie przechodzą jedna w drugą. Takie rozwiązania są bardzo korzystne do niewielkich metraży, ponieważ optycznie powiększają pomieszczenia. Aranżacja na zasadzie kontrastu to zawsze niebanalne połączenia, np. biały z czarnym czy fioletowy z żółtym. Wyrazista, mocna kolorystyka przyda pomieszczeniu energii i wyrazistości.

Rolety wewnętrzne można dobrać według różnych kryteriów. Najważniejsze jest zaspokojenie własnego poczucia estetyki, ponieważ tylko wtedy będziemy zadowoleni z aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *