Jak przebiega brykietowanie?

Brykietowanie to proces w wyniku którego odpady drzewne przetwarzane są na brykiet drzewny. Odpady te pochodzą przede wszystkim z obróbki drzewa w tartakach oraz na warsztatach stolarskich. Powstaje tam bardzo duża ilość wiórów, trocin i zrębków drewnianych. Dotychczas trudno było znaleźć jakieś solidne dla nich zastosowanie toteż brykietowanie będzie tutaj bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozwala bowiem pozbyć się dużych ilości odpadu a jednocześnie uzyskać z niego dodatkowe dochody. Wytworzony brykiet można zawsze przecież sprzedać, bądź też wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Brykietowanie trocin i wiórów.

Przede wszystkim trzeba sobie tutaj powiedzieć jedno. Brykiet drzewny jest bardzo dobrym materiałem opałowym. Jest wysoce energetyczny a przy tym w pełni ekologiczny. Jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy ekologia zajmuje cały czas wysoki pułap jeśli chodzi o ważność tematów. W końcu, jakby nie patrzeć, problem smogu dotyka nas wszystkich, a ekologiczne ogrzewanie domów i mieszkań będzie wpływać na zmniejszenie się poziomu smogu.

Samo brykietowanie to proces polegający na prasowaniu wiórów i trocin pod wysokim ciśnieniem w wysokiej temperaturze. W wyniku tego procesu z trocin i wiórów wyciskana jest żywica drzewna, która stanowi naturalne lepiszcze. Dzięki temu nie trzeba stosować żadnych zewnętrznych, chemicznych substancji zespalających brykiet w kostki. Zmniejsza się także znacznie jego objętość. Brykietowanie sprawia, iż drewno o tej samej wartości opałowej co brykiet, zajmuje praktycznie 150% miejsca zajmowanego przez brykiet. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie. Ekologiczne i niezajmujące dużo miejsca w kotłowni.

Spalanie brykietu drzewnego.

O ile samo brykietowanie nie jest tutaj niczym nadzwyczajnym, to trzeba jednakże podkreślić, iż spalanie brykietu powinno się odbywać w konkretnych warunkach. Najważniejsze będzie to, aby brykiet był suchy. Maksymalny dopuszczalny poziom jego wilgotności wynosi w tym przypadku 8%. Większy poziom wilgotności będzie negatywnie wpływać na wartość opałową. Ponadto będzie także przyczyniać się do korodowania naszego kotła. Musimy przecież pamiętać o tym, iż zanim zacznie się proces gazowania drewna, trzeba będzie odparować z niego wilgoć. Pochłania to znaczne ilości energii cieplnej, która mogłaby być spożytkowana do ogrzewania instalacji. Parująca woda z kolei, osadzając się na metalowych elementach kotła, będzie prowadzić do jego korodowania.

Jednym słowem brykiet drzewny powinien być jak najbardziej suchy. Wpływ na to będzie już samo brykietowanie. Powinno ono być prowadzone w jak najbardziej suchych warunkach. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie odpowiedniego poziomu spalania brykietu. To oczywiście będzie przekładać się na ekologię palenia czy też na wydajność oraz trwałość kotła. Tak więc, reasumując, brykiet drzewny powinien być jak najbardziej suchy w celu osiągnięcia optymalnych warunków jego spalania. W przeciwnym razie stracimy na wydajności spalania oraz na trwałości urządzenia grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *