Jak zadbać o wysoką jakość w lakiernictwie?

Jakość realizacji prac lakierniczych uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim musimy mieć na względzie odpowiednie narzędzia i doświadczonych, kompetentnych pracowników. Niemniej jednak, bardzo istotnym czynnikiem będzie także utrzymanie odpowiedniej czystości wewnątrz pomieszczeń lakierniczych. Wszelkie zabrudzenia, a w szczególności te najdrobniejsze, które mogą się unosić w powietrzu, będą największym zagrożeniem dla jakości wykonywanych powłok lakierniczych. Należy więc tutaj zadbać także o kwestię tego, aby wewnętrzna atmosfera, była w jak największym stopniu wolna od wszelkiego rodzaju lotnych zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia zewnętrzne i wewnętrzne.

Zanieczyszczenia lotne, które stanowią zagrożenie dla jakości, możemy tutaj podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Zanieczyszczenia wewnętrzne, to głównie pył i kurz, będące wynikiem erozji betonu, drewna i stali, które następnie unoszone są w powietrze, przez przemieszczających się pracowników. W celu ich wyeliminowania należy zastosować odpowiednie filtry wewnętrzne. Będzie to przykładowo dobry jakościowo filtr sufitowy dla lakiernika. Dzięki jego zamontowaniu, wszystkie uniesione pod sufit zanieczyszczenia nie opadną na podłogę, tylko zostaną związane w jego wewnętrznej strukturze.

Zanieczyszczenia zewnętrzne docierają do warsztatu wraz z powietrzem w procesie wentylowania pomieszczeń. Aby pozbyć się tych zanieczyszczeń, należy zastosować odpowiedniej klasy filtry kieszeniowe na kanałach wlotowych powietrza, dzięki czemu zostaną one skutecznie przechwycone. Pewne, najdrobniejsze frakcje tych zanieczyszczeń mogą się przedostać, niemniej jednak wewnątrz będą już na nie czekać filtry sufitowe, ścienne i podłogowe.

Dodatkowy poziom bezpieczeństwa czyli kabina lakiernicza.

Jeśli jednak będziemy chcieli jeszcze bardziej podnieść jakość realizowanych prac lakierniczych, to należy tutaj przede wszystkim zainwestować w kabinę lakierniczą. Jest to swego rodzaju dodatkowe pomieszczenie do montażu wewnątrz hali lakierniczej. Jest ono wyposażone w własny system sprężania powietrza, jak również własną wentylację. Do tego dochodzi także filtr kieszeniowy do kabiny lakierniczej, który wyłapuje ewentualne zanieczyszczenia, które mogłyby się przedostać z otoczenia. Wymienione elementy to podstawowe wyposażenie kabiny lakierniczej, które wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także na utrzymanie wysokiej jakości realizowanych zadań.

Co prawda, trzeba będzie liczyć się ze stosunkowo sporymi kosztami inwestycji w kabinę lakierniczą, niemniej jednak w większości przypadków, będą się one zwracać w ciągu kilku pierwszych lat. Szacunkowo możemy powiedzieć, iż już w piątym roku od inwestycji, kabina zacznie faktycznie zarabiać na siebie. Warto więc tego typu inwestycje mieć na uwadze, bowiem przyczyniają się do podniesienia efektywności warsztatu i jakości realizowanych w nich prac lakierniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *