Maty antyerozyjne oraz ich zastosowanie.

Maty antyerozyjne to jedne z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie inżynieryjnym. W trakcie realizacji wielu inwestycji budowlanych bardzo często należy dokonać odpowiedniego zabezpieczenia stromych skarp czy też zboczy przed erozją gleby, aż do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. W tym celu właśnie wykorzystywana jest mata przeciwerozyjna, która wzmacnia strukturę gleby w jej przypowierzchniowej warstwie i zatrzymuje drobną roślinności, uniemożliwiając ich wypłukiwanie, aż do czasu, kiedy roślinność ukorzeni się na tyle dobrze, iż sama będzie w stanie utrzymać całą strukturę w swoim miejscu.
W jakich warunkach stosowana jest mata przeciwerozyjna?
Mata przeciwerozyjna powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie chcemy skutecznie zapobiec wypłukiwaniu gleby oraz drobnej roślinności przez opady atmosferyczne. Podobnie w sytuacjach, gdzie gleba i drobna roślinność będzie narażona na wydmuchiwanie. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż mata przeciwerozyjna sprawdzać się będzie jedynie przy mniej stromych nachyleniach zboczy i przy niższych ich wysokościach. W przypadku, wyższych zboczy o większym nachyleniu, lepiej będą się sprawdzać wszelkiego rodzaju geokompozyty przeciwerozyjne. Jest to oczywiście mata przeciwerozyjna wzmocniona dodatkowo geosiatką, co pozwala na trwalsze jej stosowanie w trudniejszych warunkach geotechnicznych. Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba w pierwszej kolejności przeprowadzić solidne rozeznanie terenowe, a dopiero w następnej kolejności, można zdecydować, czy w danym przypadku potrzebna będzie mata przeciwerozyjna, czy też może jednak geokompozyty przeciwerozyjne.
Typy stosowanych mat przeciwerozyjnych.
Obecnie znajdziemy kilka różnych typów mat przeciwerozyjnych, stosowanych dość powszechnie w inżynierii budowlanej. Będą to:
- Mata kokosowa – czyli materiał w 100% naturalny i w 100% biodegradowalny, składający się z naturalnych włókien kokosowych. Po rozkładzie staje się dodatkowo naturalnym nawozem dla wzrastającej roślinności.
- Maty Polymat – maty wykonane z wzmocnionym włókien polipropylenowych. Odporne chemicznie i biologicznie. W pełni nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
- Biowłókniny – materiały wykonane z odpadów bawełnianych i bawełnopodobnych, dodatkowo wypełnione nasionami traw, w celu ułatwienia zazieleniania stromych zboczy. Ulega rozkładowi w ciągu 2 lat dzięki czemu pozostawia po sobie już ukorzenioną trawę oraz naturalny nawóz.
W każdym przypadku trzeba będzie starannie przeanalizować, który rodzaj maty przeciwerozyjnej będzie lepszym rozwiązaniem. Chodzi o to, aby zawsze osiągnąć maksymalny poziom zabezpieczenia zboczy przed erozją przy stosunkowo najniższych kosztach, oraz najmniejszych stratach dla środowiska naturalnego.