Nowoczesne procesy technologiczne. Klejenie z utwardzaniem promieniami UV.

We współczesnym przemyśle produkcyjnym w branżach głównie elektronicznej i elektrotechnicznej, ale także w branży motoryzacyjnej, bardzo często wykorzystywaną metodą łączenia ze sobą poszczególnych elementów jest klejenie. Stosowane tutaj są jednak kleje utwardzane promieniowaniem UV, które w tym przypadku charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, jak również licznymi zaletami procesowymi. Warto tutaj przyjrzeć się im nieco bliżej, aby przekonać się co do zasadności stosowania tych technologii, bowiem w większości przypadków, jest to rozwiązaniem optymalnym.

Korzystne aspekty klejenia utwardzanego promieniowaniem UV.

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na kwestię tego, iż zastosowanie tej metody klejenia ze sobą różnorodnych elementów niesie za sobą bardzo wyraźne korzyści. do najważniejszych zalet klejenia tą metoda, należy tutaj bez wątpienia zaliczyć:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – wstępne utwardzanie zajmuje ok. 10 sek. zaś utwardzanie końcowe drugie tyle.
  • Długi czas żywotności kleju – od nałożenia kleju do czasu utwardzenia może upłynąć nawet do 60 minut, a więc mamy sporo czasu na ewentualne manewrowanie klejonymi przedmiotami.
  • Trwała i wytrzymała spoina
  • Stosunkowo niski koszt spoiny.

Są to oczywiście jedynie najważniejsze, najbardziej istotne zalety, które wpływają w wyraźny sposób na komfort pracy z tego typu klejami, aczkolwiek z całą pewnością możliwe będzie znalezienie wielu innych zalet. Szczególnie jeśli zastosowane będą przemysłowe urządzenia UV do utwardzania klejów, które zapewniają nam bardzo dobre możliwości klejenia wielu elementów jednocześnie. Są to wręcz całe piece UV, do których wstawiane są przygotowane do klejenia elementy aby po kilkunastu sekundach wyjechać, jako już sklejone z utwardzonymi spoinami elementy.

Aspekty wpływające na jakość spoiny.

Nie bez znaczenia tutaj będą także warunki przeprowadzonego klejenia, bowiem od nich zależne będzie to, jaką wytrzymałość osiągnie ostatecznie spoina. Przede wszystkim chodzi o prawidłowe dobranie kleju w stosunku do klejonych elementów jak również o prawidłowe przygotowanie klejonych powierzchni. Muszą one być bardzo dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Warstwa kleju powinna być cienka i równomierna, zaś jej utwardzanie musi być przeprowadzone w taki sposób, aby każdy element spoiny utwardzał się w tym samym czasie. Jeśli będziemy stosować niewłaściwe promienniki UV do utwardzania klejów, niestety utwardzanie spoiny może przebiegać nierównomiernie, a co za tym idzie, w trakcie utwardzania będą pojawiać się naprężenia, wpływające negatywnie na trwałość spoiny. Dlatego też, musimy tutaj zagwarantować sobie maksymalnie dobre warunki do utwardzania spoin, aby ostatecznie osiągnąć zadowalające efekty klejenia. Aby ostatecznie osiągnąć trwałą, solidną, wytrzymałą i odporną na działanie czynników zewnętrznych spoinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *