Ogrzewanie kanałowe do domów jednorodzinnych.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu jednorodzinnego to bardzo ważna kwestia. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie kanałowe. System grzewczy przekłada się bowiem na poziom komfortu termicznego w budynku, oraz na koszty jego ogrzewania. Im bardziej optymalnie dobierzemy system do naszego budynku tym lepiej będzie się nam po prostu żyć w nim na co dzień.  Charakteryzuje się ono całkiem ciekawymi zaletami, szczególnie w połączeniu z klasycznymi kotłami centralnego ogrzewania. Aczkolwiek należy tutaj pamiętać o tym, aby prawidłowo dopasować grzejniki pod względem mocy do każdego pomieszczenia. Od tego będzie bowiem uzależniona możliwość osiągnięcia wystarczająco komfortowych warunków w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czym jest ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewania kanałowe w nowoczesnych domach jednorodzinnychJest to nowoczesne rozwiązanie technologiczne w zakresie ogrzewania naszych domów i nie tylko. Grzejniki kanałowe montowane są bezpośrednio w podłodze, a ich zadaniem jest ogrzewanie przepływającego przez nie powietrza. Przepływ ten jest w tym przypadku wymuszony poprzez zastosowany wentylator, co przekłada się na szybsze rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Grzejnik jest montowany w płaszczyźnie podłogi i przykrywany specjalną maskownicą, przez którą swobodnie może przepływać powietrze.

Czy wszędzie można zamontować grzejnik kanałowy?

W zasadzie, grzejnik kanałowy można by zamontować praktycznie w każdym budynku. Niemniej jednak ze względów technologicznych nie stosuje się tego typu ogrzewania w budynkach z cienkimi podłogami i stropami. Aby grzejnik kanałowy mógł być bezpiecznie zamontowany w danym budynku, powinien on dysponować możliwością wycięcia w podłogach kanałów montażowych. W wielu starych budynkach, będzie to niestety niemożliwe bez wyraźnego, negatywnego oddziaływania na strukturę nośna budynku. Jednym słowem, nie da się w pełni twierdząco odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu w niektórych budynkach nie będziemy mieć odpowiednich warunków technicznych do zastosowania ogrzewania kanałowego.

Jakie korzyści daje ogrzewanie kanałowe?

Warto tutaj także zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą ogrzewanie kanałowe. Otóż przede wszystkim, grzejniki kanałowe:

  • Nie zajmują przestrzeni w pomieszczeniu – a przynajmniej nie w takim zakresie jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych
  • Nie wpływają na zanieczyszczenie ścian bezpośrednio nad grzejnikiem, jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych
  • Pozwalają na szybszą i sprawniejszą dystrybucję ciepła poszczególnych pomieszczeniach.
  • W nawiązaniu do powyższego punktu, dzięki optymalnym warunkom dystrybucji ciepła, zapewniają możliwość stabilizacji warunków pracy kotła grzewczego na optymalnym poziomie. To oczywiście zapewnia zmniejszenie spalania materiału opałowego, a więc oszczędności.

Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie grzewcze, z którego warto skorzystać, jeśli tylko mamy możliwość zabudowy grzejników kanałowych. W zdecydowanej większości przypadków, wdrożenie tego typu ogrzewania, pozwoliło na redukcję kosztów ogrzewania w zakresie 5-10%. Może nie są to jakieś spektakularne osiągi, jednakże każda oszczędność i każda tona spalonego węgla mniej to korzyść dla całej planety. Dlatego też, warto o tym pomyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *