Ogrzewanie pompą ciepła. Czy jest dobrym rozwiązaniem?

Ogrzewanie pompą ciepła - grzejnik niskotemperaturowy

W ostatnich latach, coraz częściej słychać pytanie, czy ogrzewanie pompą ciepła jest dobrym, efektywnym rozwiązaniem. To oczywiście jest uzależnione od wielu czynników. Spełniając pewne standardy izolacji budynku, jego zapotrzebowania na energię, jest to na pewno korzystne i efektywne. Przede wszystkim zaś, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Sama pompa ciepła nie emituje bowiem jakichkolwiek zanieczyszczeń. Korzysta co prawda z prądu elektrycznego, niemniej jednak elektrownie węglowe posiadają odpowiednie filtry, aby zanieczyszczenia związane ze spalaniem węgla były wychwytywane. Poza tym, coraz większa część prądu elektrycznego w naszych gniazdkach, pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła jest efektywne, a kiedy nie?

Warto sobie tutaj od razu powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepłą niestety nie zawsze jest rozwiązaniem w pełni korzystnym. Musimy podkreślić, iż czynnik grzewczy w przypadku pompy ciepła, nigdy nie będzie osiągać zbyt wysokich zakresów temperatur. Maksymalny poziom temperatury czynnika grzewczego to około 40 stopni Celsjusza. To zdecydowanie za mało do zastosowania z klasyczną instalacją grzejnikową, w starych budynkach jednorodzinnych. W takich bowiem budynkach, przy słabej izolacji i ociepleniu, niejednokrotnie, należy zapewnić temperaturę czynnika grzewczego na poziomie 65 stopni Celsjusza i wyższym.

Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepłą będzie rozwiązaniem korzystnym jedynie w budynkach nowych, lub po termomodernizacji. W każdym razie nie jest to system sprawdzający się w przypadku dużego zapotrzebowania energetycznego budynku i sporych strat ciepła. W pierwszej więc kolejności trzeba będzie przeprowadzić termomodernizację budynku, a dopiero potem można będzie myśleć o ogrzewaniu go przy pomocy pompy ciepła.

Koszty ogrzewania pompą ciepła.

Oczywiście, tak samo jak w każdym innym przypadku, tak też i tutaj będzie trzeba ponosić koszty eksploatacyjne, oraz inwestycyjne. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić na koszty inwestycyjne. Musimy tutaj bowiem nie tylko zakupić samą pompę ciepła, której koszt może wynosić w okolicach 15-30 tysięcy PLN. Trzeba będzie także prawidłowo dostosować instalację grzewczą. Najbardziej kosztowne w kwestii instalacji, będą oczywiście odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła. Można oczywiście skorzystać z ogrzewania podłogowego, niemniej jednak nie zawsze jest to korzystnym rozwiązaniem. Czasami po prostu koszty wykonania takiej instalacji będą nazbyt wygórowane.

Podsumowanie

Jednym słowem, ogrzewanie pompą ciepła, będzie wymagać od nas stosunkowo sporych inwestycji. Szczególnie w przypadku budynków starszych. Najpierw bowiem, trzeba będzie przeprowadzić ich termomodernizację, a dopiero potem myśleć o instalacji z pompą ciepła. Trzeba bowiem pamiętać, iż w przypadku zbyt dużych strat ciepła oraz zbyt dużego, ogólnego zapotrzebowania energetycznego budynku, ogrzewanie pompą ciepła nie zapewni nam wystarczającego komfortu termicznego, a i tak pochłaniać będzie ogromne wręcz koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *