Pompy ciepła a ekologia ogrzewania.

W kwestii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, należy obecnie zwrócić szczególną uwagę na poziom generowanych przez nasze kotłownie zanieczyszczeń. Najważniejszymi aspektami jest poziom wydalanego do atmosfery dwutlenku węgla, oraz pyłów zawieszonych. Ten pierwszy jest najważniejszym gazem cieplarnianym, wobec czego prowadzi do zatrzymywania ciepła w atmosferze. Pyły zawieszone zaś, przekładają się na smog, który spowija nasze miasta w sezonie grzewczym. Warto więc przeanalizować nasze możliwości w tym zakresie i wdrożyć zamiast starych kotłów węglowych, na przykład nowoczesne pompy ciepła, które okazują się być rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym.

Dlaczego pompy ciepła?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest to technologia bazująca na odnawialnych źródłach energii. Okazuje się, iż w naszym otoczeniu, w powietrzu, czy też nawet w ziemi znajdziemy dość spore zapasy ciepła, które można skutecznie wykorzystać, chociażby do wstępnego podgrzewania czynnika grzewczego w instalacjach. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tutaj gruntowe pompy ciepła w Wadowicach. Aczkolwiek ich montaż wymaga wykonania kosztownych odwiertów głębinowych. W wielu miejscach nie będzie to też możliwe ze względu na przykład na prace wydobywcze pod ziemią. Wszędzie tam gdzie to jednak możliwe, można będzie zastosować tego typu rozwiązanie. PO wykonaniu odwiertów, do gruntu wprowadzone są rury, przez które tłoczony jest czynnik grzewczy. Na samym dole dochodzi do jego ogrzewania, a następnie pompowania podgrzanego czynnika na górę. Tutaj ostatecznie zostaje on ogrzany do potrzebnej w instalacji temperatury i tłoczony do grzejników. Jest to skuteczne rozwiązanie, bowiem już na głębokości powyżej metra, temperatura jest stała i nie spada poniżej zera. To pozwala na prawidłowe przygotowanie całej instalacji i umożliwia także precyzyjne wyliczenie kosztów działania. Wszystko to, dzięki pewności stałości temperatury podgrzewania czynnika.

Poza tym, na rynku znajdziemy także pompy ciepła powietrzne, które odzyskują ciepło z otaczającej nas atmosfery. Tutaj jednak mamy do czynienia z większymi trudnościami, bowiem temperatura otoczenia jest bardziej zmienna. Skutkiem tego trudniej jest przewidzieć parametry pracy pomp powietrznych. Dodatkowo należy także mieć na względzie fakt, iż w przypadku drastycznego spadku temperatury, będziemy mieć również do czynienia ze spadkiem wydajności samej pompy ciepła. To z kolei będzie pociągać za sobą wyższe koszty w związku z większym zużyciem energii elektrycznej.

Niemniej jednak trzeba przyznać, iż zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła stanowią rozwiązanie ekologiczne, którego wdrożenie warto przemyśleć. Bardzo często powietrzne pompy będą rozwiązaniem wystarczającym, szczególnie w przypadku budynków nowych o niskim zapotrzebowaniu energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *