Realizacja prac malarskich w 9 krokach

spis treści:

 1. zaopatrzenie w narzędzia i akcesoria malarskie
 2. niezbędne narzędzia i akcesoria malarskie
 3. realizacja prac malarskich w 9 krokach
 4. podsumowanie

Realizacja prac malarskich w swoim własnym domu niekoniecznie będzie wymagać zatrudnienia profesjonalnej ekipy malarskie. Tego typu prace możemy z powodzeniem zrealizować samodzielnie, aczkolwiek trzeba będzie się odpowiednio nich przygotować. Przede wszystkim, trzeba będzie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i narzędzia malarskie. Bez nich bowiem ani ruch przy tego typu pracach. Do tego warto jeszcze przyjrzeć się kwestii tego, jak powinna wyglądać prawidłowa realizacja prac malarskich w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Można obejrzeć kilka poradników na youtube.com, lub po prostu zagłębić się w poniższy artykuł, w którym dokładnie zaprezentujemy, jak można przeprowadzić niezbędne prace malarskie w swoich domach.

Zaopatrzenie w niezbędne narzędzia i akcesoria malarskie.

realizacja prac malarskichW pierwszej kolejności trzeba będzie zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i narzędzia malarskie. Musimy liczyć się tutaj z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Niemniej jednak, kupione narzędzia i akcesoria, w zdecydowanej większości posłużą nam więcej niż jeden raz. Z powodzeniem wykorzystamy przy odnawianiu kolejnych pomieszczeń. W większości też będą w dalszym ciągu nadawały się do użytku przy następnych remontach. Tak więc warto tutaj dokonać zakupu narzędzi i akcesoriów z wyższej półki jakościowej. Wymagać tego będzie prawidłowa realizacja prac malarskich. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż każdy producent akcesoriów malarskich jak i narzędzi, będzie dostarczać nam produkty innej jakości. Trzeba będzie więc zrobić mały rekonesans, aby przekonać się które są najlepsze jakościowo.

Do najważniejszych, podstawowych narzędzi i akcesoriów malarskich, należy tutaj zaliczyć:

 • Szczotki, pędzle i wałki malarskie – narzędzia służące do bezpośredniego nakładania farb na ściany.
 • Szpachle i kostki do szlifowania – czyli akcesoria do uzupełniania ubytków w ścianach przy zastosowaniu gładzi gipsowej i wyrównywania powierzchni.
 • Folie oraz taśmy malarskie – do zabezpieczania elementów pomieszczeń przed zabrudzeniem. To w zasadzie jedyne akcesoria, które nie posłużą nam nigdy więcej.

Inwestując w tego typu narzędzia i akcesoria malarskie, realizacja prac malarskich będzie z całą pewnością przebiegać jak najbardziej prawidłowo.

Jak powinna przebiegać realizacja prac malarskich?

realizacja prac malarskichSkoro już posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia, to koniecznością będzie prawidłowe podejście do wszystkich prac. Musimy pamiętać, iż prawidłowa realizacja prac malarskich wymagać będzie tutaj skrupulatności oraz przestrzegania kolejności przeprowadzania poszczególnych prac. Tak wiec zabieramy się do pracy.

 1. Wynosimy wszystkie meble z pomieszczenia – pozostałe, których nie jesteśmy w stanie usunąć, zabezpieczamy na środku pomieszczenia. Tak aby jak najmniej przeszkadzały w prowadzeniu prac.
 2. Przykrywamy pozostałe meble i podłogę folią malarską – możemy dodatkowo przykleić się do podłogi na końcach, aby nie odchodziła. W ten sposób zabezpieczymy podłogę i meble przed zabrudzeniem
 3. Ramy okien i drzwi zabezpieczamy poprzez oklejenie taśmą malarską
 4. Usuwamy resztki starych powłok malarskich ze ściany – w tym celu stosujemy wodę z 1% roztworem szarego mydła i szpachlę. Jeśli jednak na ścianach mamy już nowe farby emulsyjne w ilości warstw nie większej niż 4-5, możemy ten krok pominąć.
 5. Uzupełniamy wszystkie ubytki poprzez ich zaklejenia gładzią gipsową – jeśli widzimy jakieś miejsca, w których prawdopodobnie struktura ściany jest naruszona, to najlepiej jest od razu wyskrobać wszystko i także uzupełnić gładzią. Kiedy gładź już zwiąże i wyschnie, możemy przystąpić do jej wyszlifowania na gładko.
 6. Gruntujemy wszystkie ściany – jest to czynność mająca na celu wyrównanie chłonności podłoża. Dzięki temu unikniemy późniejszych przebarwień na ścianach czy suficie.
 7. Przystępujemy do malowania – w zależności od rodzaju podłoża stosujemy albo wałek (podłoże gładkie), albo szczotkę malarską (podłoże chropowate i nierówne). Tutaj należy pamiętać, aby nie przerywać prac przed zamalowaniem całej ściany aż do narożnika. Takie podejście pozwoli uniknąć wyraźnych śladów przerw, które wynikają z ewentualnego nałożenia na siebie warstw farby w miejscu łączenia.
 8. Przystępujemy do prac wykończeniowych – przy pomocy odpowiednich pędzli zamalowujemy trudno dostępne miejsca. Przestrzenie za grzejnikami, w ramach okien i drzwi.
 9. Zakończenie prac – czyli po wyschnięciu farby i upewnieniu się, że wszystko jest prawidłowo, usuwamy folię i taśmy malarskie.

Podsumowanie

To w zasadzie kompletna lista 9 czynności jakie należy przeprowadzić podczas prac malarskich. Dzięki temu, prawidłowa realizacja prac malarskich stanie się jak najbardziej faktem. Oczywiście początkowo, za pierwszym razem, efekty mogą nie być powalające. Niemniej jednak wprawna i prawidłowa realizacja prac malarskich wymaga także pewnego doświadczenia. Dlatego też, zapewniamy, iż każdym kolejnym, odremontowanym i odświeżonym pomieszczeniem efekty będą coraz lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *