Przemienniki częstotliwości – co warto o nich wiedzieć?

Przemienniki częstotliwości

Silniki elektryczne trójfazowe prądu przemiennego wykorzystywane są na szeroką skalę – znajdują one zastosowanie zarówno do zasilania przedmiotów codziennego użytku, jak i w wielu branżach przemysłu. Zapewnienie silnikom odpowiedniej prędkości oraz momentu obrotowego wymaga dostarczenia określonej ilości energii. Przy czym prędkość silnika powinna wynosić dokładnie tyle, ile wymaga dany proces. W celu regulowania prędkości pracy silników wykorzystywane są urządzania, nazywane przemiennikami częstotliwości.

Przemienniki częstotliwości – z czego się składa?

Przemiennik częstotliwości to niewielkie urządzenie, które stanowi zespół układów elektronicznych obsługiwanych przy pomocy mikroprocesorów. Na każdy przemiennik częstotliwości składają się elementy, takie jak:

  • prostownik – jest on podłączony do jednej z faz zasilających napięcia przemiennego o stałej amplitudzie i częstotliwości. Jego zadaniem jest zamiana wejściowego prądu przemiennego na prąd stały.
  • falownik – jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny, którego częstotliwość można regulować. Pozwala to na generowanie napięcia o częstotliwości potrzebnej do zasilenia danego
  • układ pośredni – składają się na niego elementy, które pobierają energię z prostownika i przekazują ją do falownika, gdzie następnie ulega ona
  • układ sterowania i zabezpieczeń – układ elektroniczny, który pozwala na nadzorowanie pracy przemiennika poprzez wysyłanie i otrzymywanie sygnałów sterujących.

Przemienniki częstotliwości – w jakim celu są wykorzystywane?

Przemiennik częstotliwości to urządzenie umożliwiające sterowanie prędkością obrotową oraz momentem obrotowym silnika. Jego zastosowanie pozwala zaoszczędzić duże ilość energii, upłynnić pracę danej jednostki napędowej oraz zapewnić łagodny rozruch maszyny. Przekłada się na to znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia zniszczeń poszczególnych elementów silnika oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Rozwiązanie to pomaga także zoptymalizować cały proces produkcyjny – wytwarzana jest większa ilości produktów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiałów i generowanych odpadów.

Gdzie kupić przemiennik częstotliwości?

Układy elektroniczne do regulowania prędkości pracy silników to specjalistyczne urządzenia, dlatego podczas ich zakupu warto wybierać produkty od renomowanych dostawców z wieloletnim doświadczeniem. Sklep internetowy COMEL posiada szeroką ofertę przetworników częstotliwości. Stanowią one produkty wysokiej jakości, które wykonywane są z wysokiej klasy materiałów przy dbałości o najdrobniejsze szczegóły, Pozwala to na uzyskanie produktów, które charakteryzują się wysoką dokładnością, sprawnością i wytrzymałością. Więcej informacji na temat oferowanych przez sklep COMEL produktów można znaleźć pod adresem

https://abc-automatyka.pl/pl/c/Przemienniki-czestotliwosci/447.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *