Przydomowe ogrody a uprawa Azalii.

Wśród wszystkich drzewek i krzewów ozdobnych, które mogą przyczynić się do podniesienia poziomu estetyki naszych przydomowych ogrodów, prym zdecydowanie wiodą wszelkie odmiany Różaneczników i Azalii, czyli rośliny z rodziny wrzosowatych. Są to rośliny w większości odmian zimozielone, przystosowane do przetrwania nawet dość dużych mrozów, aczkolwiek trzeba być bardzo ostrożnym bowiem niektóre odmiany nie poradzą sobie w naszej strefie klimatycznej w przypadku wyjątkowo ostrej zimy, skutkiem czego będą nadawać się jedynie do uprawy doniczkowej, aby mieć możność przechowania ich w pomieszczeniach gospodarczych na czas zimy. Zobaczmy jednak jak zabrać się za uprawę Azalii w przydomowych ogrodach, oraz na jakie kwestie należy zwrócić największą uwagę.

Wymagania Azalii w uprawie.

Jeśli chodzi o wymagania roślin z rodziny Rhododendron, to nie należą one do najbardziej wygórowanych. Można nawet całkiem śmiało stwierdzić iż uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie będzie kwestią stosunkowo prostą i nie wymagająca od nas poświęcenia dużej ilości czasu na prace pielęgnacyjne. W zasadzie, jako takich, prac pielęgnacyjnych nie ma w ogóle, a jedyne na czym trzeba będzie się skupić to kwestia nawadniania rośliny, szczególnie w okresie braku opadów atmosferycznych. Najważniejszym wymogiem w tym przypadku będzie wybór odpowiedniego stanowiska, które powinno charakteryzować się sporym zacienieniem i wilgotnością, oraz przygotowanie właściwej mieszanki gleby. Azalie uwielbiają glebę o stosunkowo kwaśnym odczynie pH (5 – 6,5) toteż niezbędne będzie przygotowanie mieszanki trójskładnikowej składającej się z:

  • torfu (nie odkwaszonego)
  • gleby ogrodniczej (lub kompostu)
  • kory sosnowej (w celu poprawienia przepuszczalności).

Te trzy składniki należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach i tak przygotowaną mieszanką można smiało wypełnić dość sporych rozmiarów dołek w miejscu nasadzenia Azalii.

Zakup odpowiednich odmian.

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie Azalie będą idealne do uprawy ogrodowej, bowiem nie wszystkie są tak samo dobrze przygotowane do przetrwania mrozów panujących w naszej strefie klimatycznej. Niektóre jednak odmiany bez problemów przetrwają mrozy dochodzące do dwudziestu a nawet i trzydziestu stopni Celsjusza. Tutaj jednak to dostawca Azalii powinien posiadać podstawową wiedzę na temat dostarczanych odmian i wiedzieć, które z nich przetrwają zimę bez konieczności chowania ich w pomieszczeniach gospodarczych. Z reguły tak też jest, iż to właśnie sprzedawca wskazuje nam odmiany ogrodowe, a my wybieramy je już tylko ze względów estetycznych. Generalnie rzecz więc ujmują, możemy powiedzieć, iż przy uprawie Azalii nie będziemy mieć większych trudności, choć zawsze warto się przygotować na pewne okoliczności i zaopatrzyć chociażby w regulator pH do gleby oraz specjalnie dostosowany do roślin z rodziny Rhododendron, nawóz do Azalii, co pozwoli nam skutecznie ograniczyć koszty przygotowywania ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *