Przystępny trekking dla każdego z wejściem na Gran Paradiso

Każdy pasjonat wypraw trekkingowych, z cała pewnością marzy o tym, aby zdobyć przynajmniej jeden czterotysięcznik. Jest to z całą pewnością nie lada wyzwanie dla każdego. Przygoda życia, do której należy się solidnie przygotować. Trzeba będzie tutaj zadbać o odpowiednie wyposażenie i przygotowanie kondycyjno fizyczne. Jakby nie spojrzeć, wyprawa na czterotysięcznik to nie wejście na Czantorię. Tutaj musimy liczyć się z koniecznością poruszania się po lodowcu, w uprzęży zabezpieczającej i rakach. Mimo iż jest to w zasadzie stosunkowo przystępny trekking dla każdego. Zobaczmy zatem, jak przygotować się do tego typu wyprawy, aby była dla nas w stu procentach bezpieczna. Aby dostarczyła samych pozytywnych tylko wrażeń.

Podstawowe wyposażenie przy wejściu na Gran Paradiso.

Jeśli chodzi o sam szczyt Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), to jest to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych do zdobycia czterotysięczników. Wejście na szczyt nie wymaga specjalnych umiejętności. Niemniej jednak, niezbędne będzie posiadanie dobrej kondycji fizycznej, jak i pewnego zakresu siły fizycznej. Trasa wiedzie przez 1900 metrów różnicy wysokości, a spore jej odcinki trzeba iść po śniegu i lodzie. Wymagać to będzie posiadania odpowiedniego obuwia i dopasowanych do niego raków. Do tego niezbędne będzie posiadanie czekana i uprzęży, aby trasą lodowcową ubezpieczać się wzajemnie z pozostałymi członkami wyprawy. Grupy wchodzące na szczyt liczą sobie maksymalnie 3-4 osoby plus przewodnik. Jest to wymóg bezpieczeństwa.

Wyprawa z reguły przebiega tak, iż pierwszego dnia ma miejsce podejście z miejscowości Pont do schroniska na wysokości 2735 m n.p.m. Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, wypożyczany jest niezbędny sprzęt (jeśli ktoś nie posiada) i rozpoczyna się zdobywanie szczytu. Do pokonania będzie 1300 metrów podejścia w ostatnim etapie.

Tak więc, widzimy, iż mimo tego, iż w zasadzie jest to przystępny trekking dla każdego to jednak nie do końca jest to takie proste. Nie każdemu będzie w życiu dane zakosztować widoków z wysokości powyżej 4000 metrów. Jednakże z doświadczenia możemy powiedzieć, iż posiadając umiejętności i sprzęt, warto z tej opcji skorzystać.

Niezbędne wyposażenie na wyprawie.

Jak już wspomnieliśmy, nawet tak przystępny trekking dla każdego, będzie jednak wymagać pewnego wyposażenia. Do najważniejszych elementów ekwipunku na tego typu trasie, należeć będą:

  • Plecak o pojemności ok. 40.l
  • Górskie buty o dobrym poziomie wodoodporności z możliwością dopięcia raków. Powinny być wypróbowane aby na szlaku nie doszło do jakichkolwiek obtarć itp.
  • Raki, składane kijki trekkingowe i czekan – raki powinny być dopasowane do posiadanego przez nas obuwia.
  • Wodoodporna odzież górska. Kurtka i spodnie.
  • Lekka dolna uprząż – w razie konieczności można wynająć.
  • Rękawiczki, ciepła czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne
  • Niezbędne przybory kosmetyczne, papier toaletowy
  • Apteczka z aluminiowym kocem termicznym.
  • Składany nóż, lekki termos na ciepłą kawę lub herbatę, pojemnik na wodę

Jak więc widzimy, troszkę wyposażenia trzeba będzie ze sobą zabrać. Zebranie całego takiego ekwipunku z całą pewnością pochłonie tez spore fundusze, niemniej jednak na tego typu przystępny trekking dla każdego, jest to absolutnie niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *