Regały magazynowe – prawidłowy obieg logistyczny w każdej firmie

Jeśli zmagasz się z problemem zbyt małej przestrzeni magazynowej, regały rozwiążą ten problem. Dzięki regałom magazynowym możesz zoptymalizować logistyczne koszty. Pozwalają one w skuteczny, a zarazem łatwy sposób uprościć przeprowadzanie kontroli stanu magazynów. Dobrze zorganizowany magazyn wpływa pozytywnie na pracę całej firmy. Analogicznie, źle zaplanowane magazynowanie działa na niekorzyść przedsiębiorstwa.

Pierwsza myśl o pojęciu magazynowanie, to składowanie czy gromadzenie towarów w jednym miejscu, aby przechowywać je przez jakiś czas. Jeśli zwrócimy jednak uwagę na specjalistyczną definicję, możemy wywnioskować znacznie więcej. Z magazynowaniem związane są terminy dotyczące zachowań oraz sposobu postępowania z towarami, np.:

  • gospodarowanie zapasami,
  • utrzymywanie określonej liczby towarów,
  • organizowanie wejścia towarów na rynek i ich wyjścia z obrotu,
  • ustalanie przepływów i odpływów poszczególnych produktów w danej firmie.

Aby mieć realny wpływ na powyższe zagadnienia, niezbędne jest przyjrzenie się podstawowym elementom magazynu – regałom. Regały magazynowe są fundamentem w dobrze prosperującym magazynie. Odpowiednie regały zapewniają szybszy i sprawniejszy obrót przechowywanych towarów, pomagają zoptymalizować koszty logistyczne, upraszczają inwentaryzację oraz eliminują ewentualne wypadki i uszkodzenia towarów.

Regały magazynowe 

Jaki regał magazynowy wybrać?

W zależności od składowanych produktów/materiałów, dobrze jest zastosować odpowiedni typ regału, aby mebel jak najlepiej pełnił swoją funkcję. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów regałów, a każdy z nich zaprojektowany jest w takich sposób, żeby ułatwić prace magazynowe oraz zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku.

Regały wysokiego składowania stosowane są przede wszystkim do składowania towarów, które są bardzo duże lub ciężkie. Regały paletowe są idealne dla produktów umieszczanych na paletach. Zapewniają szybki dostęp do potrzebnych produktów. Regały półkowe przeznaczone są do obsługi ręcznej, znajdują szerokie zastosowanie w składowaniu towarów w sklepach, archiwach, bibliotekach, warsztatach, hurtowniach i magazynach. Regały przepływowe najczęściej wykorzystuje w miejscach, gdzie odbywa się kompletacja zamówień składających się z dużej liczby niewielkich gabarytowo produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *