Rodzaje łożysk oraz ich zastosowanie.

Łożyska odgrywają niesamowicie istotną rolę w rozwoju technologii i postępie cywilizacyjnym. Jest to na tyle istotna rola, iż bez żadnego przekłamania można by powiedzieć, iż gdyby nie pojawienie się łożysk, nie doszłoby do wielu przełomowych wręcz odkryć w dziejach ludzkości, takich jak chociażby maszyna parowa, czy też bardziej bliskich nam, jak motoryzacja. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii tego, jakie obecnie łożyska są wykorzystywane i w jakich przypadkach znajdują swoje zastosowanie. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego stanowią tak ważny element naszego codziennego życia i ogólnego rozwoju całej ludzkości.

Podstawowy podział łożysk.

Jeśli chodzi o podstawowy podział łożysk, to możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim łożyska toczne oraz łożyska ślizgowe, które różnić będą się technologią przenoszenia siły pomiędzy dwoma elementami, oraz parametrami technicznymi. Jeśli zaś chodzi o łożyska toczne, to te, z kolei możemy podzielić na kilka podgrup, i tak będą to po kolei:

Łożyska kulkowe

kulkowe_zwykleSą to łożyska zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione, o najszerszym zastosowaniu. Są to nierozłączne łożyska dostosowane do pracy przy dużych szybkościach obrotowych. Tutaj możemy wyróżnić kilka dodatkowych podtypów łożysk. Potrafią one przenosić nie tylko obciążenia promieniowe, ale również, bardzo skutecznie radzą sobie z przenoszeniem obciążeń osiowych. Wymagają odpowiedniego smarowania.

Łożyska walcowe

walcowe_poprzeczneW przypadku tej grupy wyróżnić można jeszcze dwie dodatkowe podgrupy: łożyska walcowe jednorzędowe i wielorzędowe. W przeciwieństwie do łożysk kulkowych są łożyskami rozłącznymi, a przez to też nieco łatwiejszymi w kwestii montażu. Bardzo często stosowane są do łożyskowania wrzecion obrabiarek do metali, gdzie najlepiej sprawdzają się ich właściwości i parametry techniczne. Są bardzo wrażliwe na niewspółosiowość.

Łożyska igiełkowe

igielkowe_poprzeczneSą to łożyska o małej wysokości przekroju ale za to stosunkowo wysokiej zdolności do przenoszenia obciążeń. Stanowią grupę łożysk o bardzo precyzyjnym wykonaniu w bardzo wysokim poziomie tolerancji do zastosowań w miejscach, gdzie wymagane jest bardzo precyzyjne łożyskowanie.

Łożyska baryłkowe

barylkoweŁożyska tego typu posiadają dwa rzędy baryłek i kulistą bieżnię na pierścieniu zewnętrznym, jak również dwie bieżnie na pierścieniu wewnętrznym. Oprócz obciążeń promieniowych są w stanie przenosić obciążenia osiowe w obydwu kierunkach. Mogą one być smarowane zarówno olejem jak i smarem plastycznym. Wyróżnić można dwa typy łożysk baryłkowych: poprzeczne i wzdłużne

Łożyska stożkowe

stozkoweSkładają się z pierścieni o stożkowych bieżniach i wałeczków w kształcie ściętego stożka. Są one w stanie o wiele lepiej przenosić obciążenia osiowe i promieniowe, niż na przykład łożyska kulkowe. Można tutaj wyróżnić łożyska stożkowe jednorzędowe, dwurzędowe, a nawet czterorzędowe. Stosowane także do łożyskowania wrzecion roboczych obrabiarek.

Podsumowanie

Jak więc widać, typów, grup i podgrup łożysk znajdziemy dość sporo, a trzeba pamiętać, iż do tego powinny jeszcze być rozpisane łożyska ślizgowe, gdzie także z całą pewnością można by znaleźć sporo ciekawej wiedzy na ich temat. Generalnie jednak warto tutaj sobie zapamiętać, iż bez łożysk, współczesny świat nie wyglądałby tak jak obecnie.

stozek.pl – dostawca łożysk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *