Samodzielne naprawy instalacji elektrycznej.

Tytuł może jest dość przewortny, bowiem pod żadnym pozorem nie nakłaniamy tutaj nikogo do samodzielnego naprawiania uszkodzonej instalacji elektrycznej. Niemniej jednak, warto pamiętać, iż są pewne prace, które przy pewnych umiejętnościach, narzędziach i zdolnościach, możemy przeprowadzić w stu procentach samodzielnie. Nie warto oczywiście zabierać się na wymianę tablicy rozdzielczej pod wysokim napięciem. Jednakże gniazdka elektryczne w naszym domu nie są już tak wielkim zagrożeniem i przy odpowiednim podejściu, możemy tego typu prace jak najbardziej zrealizować samodzielnie, bez ponoszenia większego ryzyka.

Podstawowe informacje na temat samodzielnej wymiany gniazdek i łączników elektrycznych.

Jedną z kluczowych informacji, które powinniśmy sobie tutaj przyswoić jest to, aby prace związane z wymianą gniazdek i łączników elektrycznych przeprowadzać wyłącznie w ciągu dnia. Dlaczego? Przyczyna jest prosta. Zanim cokolwiek zrobimy, powinniśmy w danym pomieszczeniu wyłączyć prąd na desce rozdzielczej. Dzięki temu będziemy w stu procentach pewni, że wszystkie prace będą dla nas bezpieczne.

Po wyłączeniu prądu, warto jeszcze kontrolnie sprawdzić czy aby na pewno nie ma napięcia na danych przewodach elektrycznych. W tym celu przydatny będzie śrubokręt-próbnik, który w prosty sposób sygnalizuje nam prąd na danym kablu czy tez w gniazdku. Tez można zapytać po co? Skoro już wyłączyliśmy prąd? Takie dodatkowe testy przeprowadzają zawsze nawet doświadczeni elektrycy ze stażem. Wynika to z faktu tego, iż prądem nie ma żartów, ale czasem zdarzają się dziwne sytuacje. Może się zdarzyć na przykład tak, iż wyłączymy prąd na całym piętrze i podejdziemy do gniazdka, które 20-30 lat temu, ktoś, z niewiadomych przyczyn podłączył do przewodów prowadzonych z parteru. Dzięki temu w gniazdku będzie dalej napięcie i porażenie prądem gotowe.

Zawsze należy dodatkowo sprawdzić próbnikiem, czy w danym gniazdku lub łączniku jest napięcie.

Montaż nowych gniazdek.

Montując nowe łączniki i gniazdka elektryczne, zawsze musimy się upewnić, iż podłączyliśmy wszystkie przewody zgodnie z opisem na gniazdku. Każde z nich jest bardzo wyraźnie z tyłu opisane, do których złączy przychodzi przewód fazowy, do których ochronny, a gdzie neutralny. W perspektywie jednego gniazdka nie ma to większego znaczenia, ale w perspektywie instalacji i przepuszczania prądu z gniazdka do gniazdka, już będzie mieć znaczenie. Wato tez pamiętać, iż kolory przewodów elektrycznych także nie wzięły się z powietrza. Nie wynika to także z rozbawienia elektryka. I tak wygląda to w następujący sposób:

  • Przewód fazowy – brązowy, czarny, czerwony, szary lub biały
  • Neutralny – niebieski
  • Ochronny – żółto-zielony

Jest to podstawowa wiedza elektryczna, która pozwoli nam przede wszystkim rozeznać się w tym, jak skonstruowana jest instalacja. Po kolorze przewodów możemy rozpoznać, jakie jest ich przeznaczenie. Trzymając się tych oznaczeń, i stosując się do nich, w przyszłości unikniemy problemów z tego tytułu. Pozwoli to też ewentualnie przyszłym osobom realizującym jakiekolwiek prace na instalacji, łatwiej się w niej rozeznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *