Strony www – nie tylko na komputer

smartfon

W obecnych czasach internet przestał już być dostępny jedynie w domach osób, które posiadają dostęp do stałego łącza internetowego. Możemy mieć dziś dostęp do internetu praktycznie w dowolnym miejscu i czasie i to niemal z dowolnego urządzenia mobilnego. Oznacza to, że daleko do przodu musiały też pójść zasady w jakich są tworzone strony www.

Jeden wymiar strony www

Swego czasu z internetu korzystało się jedynie w domach, z poziomu komputerów PC lub laptopów, ewentualnie w kafejkach internetowych. Dziś takie kafejki straciły racje bytu, a wiele osób korzysta z internetu nawet nie mając w domu komputera czy laptopa. Jest to możliwe dzięki urządzeniom mobilnym – smartfonom i tabletom. Dawniej strony internetowe tworzyło się pod jeden ogólny szablon. Nie było problemu z dostosowywaniem rozmiarów strony do rozmiaru urządzenia, na którym je odtwarzano. Najczęściej strony automatycznie przystosowywały się do różnic w przekątnych ekranów lub po prostu nieco gorzej wyświetlały zawartość na niestandardowych ekranach. Obecnie z racji używania internetu w smartfonach i tabletach o najróżniejszych przekątnych, istnieje konieczność wprowadzenia pewnych zmian.

Czym są strony responsywne?

Responsywne strony www to po prostu witryny, które odpowiadają na potrzeby poszczególnych użytkowników. Nie chodzi tu bynajmniej o zawartość stron, lecz o ich rozmiar. Nieco inaczej będzie się wyświetlała zawartość strony na dużym czterdziesto calowym telewizorze, do którego podłączono urządzenie mobilne, a inaczej na malutkim ekranie smartfona. Wraz z wprowadzeniem internetu mobilnego zaczęły się pojawiać pewne techniczne niedogodności. Mianowicie – jak widok z dużej, pełnej treści strony dobrze widocznej przy 15-calowym monitorze zmieścić w 7-calowym smartfonie? Używanie funkcji lupy trochę utrudnia sprawę, przez co odczytywanie stron www w smartfonach było problematyczne.

Wprowadzenie technologii stron responsywnych sprawiło, że w zależności od tego na jakim urządzeniu odtwarzamy stronę, dostosowuje się ona do konkretnej przekątnej ekranu. Nie chodzi tu tylko o elementy strony, ale i sposób jej obsługiwania. Przykładowo, na głównym ekranie wyświetla się jedynie główna zawartość strony, zaś wszelkie przyciski zlokalizowane są na specjalnie dodanym pasku, zamiast wewnątrz strony. Znacząco ułatwia to przeglądanie strony. Nawet na smartfonie można swobodnie odczytać rozkład jazdy autobusów lub poczytać artykuły na stronie bez żadnych manipulacji rozmiarami czcionki lub widoku. Strony responsywne są więc ogromnym udogodnieniem dla użytkownika.

Więcej informacji na temat stron internetowych znajdziesz tutaj: https://www.tematowisko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *