Ubezpieczenie gospodarstw rolnych.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego, wcale nie jest taką prostą kwestią, jakby się to mogło pozornie wydawać. Trzeba tutaj bowiem nie tylko systematycznie inwestować w sprzęt rolniczy, ale także posiadać odpowiednią wiedzę na temat prowadzenia upraw i ich zabezpieczenia przed różnymi zagrożeniami. Warto tutaj także mieć na względzie konieczność wykupienia odpowiednich polis ubezpieczeniowych, z czego niektóre będą nawet obowiązkowe. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, kwestiom związanym bezpośrednio z rolnictwem, aby przekonać się, jak istotną kwestią może się okazać samo ubezpieczenie gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie OC.

Dlaczego warto ubezpieczać gospodarstwa rolne?

Gospodarstwo rolne to całość sprzętu i zabudowań gospodarczych, które mogą być narażone na zniszczenie lub uszkodzenie wskutek różnych zdarzeń losowych. Oczywiście można się przed nimi zabezpieczać, i trzeba to jak najbardziej robić, niemniej jednak zdarzać się będą sytuacje, w których pomimo najlepszych zabezpieczeń niestety dojdzie do strat materialnych w wyniku zdarzenia losowego. Może to być wichura, gradobicie, powódź czy też ogień. W takich sytuacjach ostatnią deską ratunku dla rolnika będzie niewątpliwie ubezpieczenie gospodarstw rolnych od zdarzeń losowych oraz ubezpieczenie OC, które zapewni zabezpieczenie w innych przypadkach (wypadkach z udziałem osób trzecich w których to one sa poszkodowane). Ubezpieczenia rolnicze nie są w tym przypadku jakoś szczególnie kosztowne, toteż brak jego wykupienia można potraktować jako skrajny brak wyobraźni lub zwykłą głupotę. Oszczędzając kilkaset złotych rocznie, w przypadku powodzi można stracić dobytek warty nawet kilka milionów i nie mieć żadnego zabezpieczenia na przyszłość. W wyniku tego iż wielu rolników i tak nie decydowało się na ubezpieczenie, co pokazała dobitnie pamiętna lipcowa powódź z roku 1997, rząd zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych w tym zakresie, aby w przypadku kolejnych klęsk żywiołowych nie trzeba było sięgać do kieszenie podatnika aby ratować upadające gospodarstwa.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Oczywiście w kwestii zakresu ochrony ubezpieczeniowej wszystko zależne będzie przede wszystkim od rodzaju wykupionego pakietu ubezpieczeniowego. Musimy jednak pamiętać, iż obowiązkowe ubezpieczenie rolników obejmuje wszystkie gospodarstwa, o łącznej powierzchni areałów upraw przekraczającej 1ha, a ich właściciel opłaca w części lub w całości podatek rolny. W takich przypadkach rolnik jest obowiązany do ubezpieczenia gospodarstwa rolnego i ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego. W przypadku pierwszego ubezpieczenia będą to wspomniane wcześniej zdarzenia losowe i klęski żywiołowe, zaś w przypadku ubezpieczenia OC, chodzi przede wszystkim o zdarzenia losowe powstałe w bezpośrednim wyniku prowadzenia działalności rolnej a w których szkodę poniosły osoby trzecie. Generalnie rzecz biorąc, trzeba powiedzieć iż przymuszenie rolników do wykupu tego typu polis ubezpieczeniowych to dobre rozwiązanie, które zagwarantuje w przyszłości większą stabilizację branży rolniczej, co nie zawsze było takie proste i oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *