Uprawa Azalii w naszej strefie klimatycznej.

Wśród wielu różnorodnych, ozdobnych krzewów ogrodowych, które charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymaganiami w zakresie pielęgnacji, zdecydowanie najciekawszym i najbardziej estetycznym krzewem jest Azalia. Jest to roślina z rodziny wrzosowatych, występująca w bardzo wielu odmianach kolorystycznych, przy czym trzeba tutaj pamiętać, iż niektóre z nich nie będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Chodzi tutaj głównie o wytrzymałość na mrozy, a niektóre z odmian Azalii, niestety nie radzą sobie zbyt dobrze z wysokimi mrozami. Trzeba będzie więc bardzo starannie dobrać odpowiednią odmianę Azalii do uprawy w przydomowym ogrodzie, zwracając szczególną uwagę przede wszystkim na jej wytrzymałość na mrozy.

Stanowisko do uprawy Azalii oraz odpowiednia gleba.

W kwestii wyboru Azalii, przede wszystkim skupimy się na tych odmianach, które będą charakteryzować się dobrą odpornością na zimno, i bez trudu będą w stanie przetrwać mrozy na poziomie dwudziestu a najlepiej nawet trzydziestu stopni poniżej zera. W przypadku takich odmian z całą pewnością nie będziemy musieli się przejmować jakimikolwiek trudnościami. W zasadzie też, każdy dostawca Azalii bez trudu wskaże nam odmiany perfekcyjnie nadające się do uprawy ogrodowej, oraz przy okazji będzie w stanie powiedzieć nam nieco więcej na temat jakichkolwiek specyficznych wymagań danej odmiany, jeśli takowe będą występować.

Osobnym zaś zagadnieniem będzie tutaj prawidłowy dobór stanowiska oraz przygotowanie gleby do uprawy Azalii, bowiem w tym zakresie rośliny z tej rodziny mają dość specyficzne wymagania. Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać, iż Różaneczniki oraz Azalie, wymagają gleby o dosyć kwaśnym odczynie pH, w zależności od konkretnych odmian powinien on się kształtować na poziomie 5 do 6,5. aby osiągnąć taki poziom kwaśności gleby potrzebować będziemy mieszanki przygotowanej z kory sosnowej, gleby ogrodniczej, oraz nie odkwaszanego torfu, zmieszanych ze sobą w równych proporcjach. Warto dodatkowo przemierzyć poziom pH przygotowanej mieszanki, aby dzięki temu mieć pewność iż jest to mieszanka idealna do naszych Azalii i Różaneczników.

Wybór odpowiedniego stanowiska.

Bardzo istotną kwestią będzie tutaj także prawidłowy wybór stanowiska do uprawy Azalii i Różaneczników. Rośliny te potrzebują stanowiska dość zacienionego i osłoniętego od wiatru, skutkiem czego najlepszym rozwiązaniem jest nasadzanie ich w sąsiedztwie większych drzew, które osłonią i zacienią nasze Azalie. Warto jednakże pamiętać, iż Azalie oraz Różaneczniki charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a co za tym idzie, większy sąsiad powinien mieć głęboki system, aby nie kolidować z Azaliami i Różanecznikami, i nie zabierać im po prostu wszystkich substancji odżywczych z gleby. Przestrzegając tych kilku prostych wytycznych, uprawa Azalii i Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, będzie wyjątkowo prosta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *