Wycieczka na Sycylię i zwiedzanie wulkanu Stromboli.

Jednym z ciekawszych kierunków na wakacyjny wyjazd może się okazać zabytkowe miasto Sycylia, oraz rządzący najbliższą okolicą wulkan Stromboli, który na chwilę obecną nie wykazuje zagrożenia, niemniej jednak jest jednym z wciąż aktywnych wulkanów okolicznych. Tego typu wyjazdy mają to do siebie, że towarzyszyć im będzie zawsze niemały dreszczyk emocji, związany z wchodzeniem na górę, której niszczycielska siła, w ciągu kilku chwil jest w stanie zrównać z ziemią najbliższa okolicę. Ponadto będziemy tutaj mieli także do czynienia z wieloma ciekawymi i atrakcyjnymi turystycznie zabytkami na Sycylii, wobec czego warto tego typu wziąć pod uwagę podczas planowania swojego najbliższego urlopowego wyjazdu.

Parę słów o samej Sycylii.

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, zamieszkała przez około 5 mln ludzi. Wyspa posiada liczne szczyty górskie i aktywne wulkany, które niejednokrotnie w przeszłości dawały o sobie znać, a z całą pewnością jeszcze niejeden raz o nich usłyszymy. To właśnie one wraz z licznymi zabytkami przyciągają rzesze turystów na wyspę, którzy kierowani żądzą wrażeń, chcą zwiedzić aktywne wulkany i poczuć dreszczyk emocji towarzyszący bliskiej obecności ogromnej siły natury, zdolnej do wyrządzenia ogromnych szkód

Góry Sycylii

 • Etna – najwyższy szczyt wyspy wznoszący się na wysokość 3323 m n.p.m.
 • Monti Iblei – pasmo górskie o wysokości 986 m n.p.m.
 • Sparagio – szczyt znajdujący się północno-zachodniej części wybrzeża o wysokości 1110 m n.p.m.

Sycylijskie Wulkany

 • Etna – najwyższy aktywny wulkan na Sycylii. Jego aktywność jest znana już od około 550 tysięcy lat.
 • Stromboli – wulkan z którego stale unosi się smużka dymu
 • Vulcano – osobna wyspa przy której znajdują się baseny błota siarkowego oraz Baja Negra – plaża wypełniona czarnym piaskiem wulkanicznym.

Zabytki Sycylii

 • Valle dei Templi – Dolina Świątyń. Od 1997 roku na liście dziedzictwa kultury UNESCO. Przykład greckiej kultury i sztuki a zarazem jedna z głównych atrakcji turystycznych Sycylii
 •  Villa Romana del Casale – także na liście UNESCO od roku 1997. Luksusowa willa rzymska powstała na przełomie III i IV w.p.n.e.
 • Wyspy Liparyjskie – na liście UNESCO od 2000 roku. Siedemnaście wysp pochodzenia wulkanicznego, znane także pod nazwą wysp Eolskich.
 • Miasta późnego baroku w dolinie Noto – na liście UNESCO od 2002 roku. Przedstawiają kulminację sztuki barokowej w Europie.
 • Syrakuzy i Skalna Nekropolia w Pantalica – na liście UNESCO od roku 2005. Skalna Nekropolia to ponad 5000 grobowców z okresu XIII-VII w.p.n.e. Syrakuzy zaś to miejsce, gdzie znajdziemy największy grecki teatr oraz stare kamieniołomy.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż Sycylia to bardoz dobre miejsce na wakacyjny wyjazd, wobec czego odpowiednio zorganizowana wycieczka połączona ze zwiedzaniem wulkanu Stromboli na Sycilii będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na nadchodzący urlop, pod warunkiem, że znajdziemy jeszcze jakiekolwiek wolne miejsca u rodzimych touroperatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *