Wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego.

wynajem powierzchni magazynowej

Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które systematycznie pozyskuje duże ilości surowców lub tez półproduktów niezbędnych do dalszej obróbki, wymaga dysponowania sporym kapitałem. Zakupienie odpowiedniego zapasu półproduktów wiąże się z koniecznością poniesienia stosunkowo sporych kosztów, a do tego dochodzi jeszcze konieczność opłacenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorców działających na terenie UE, VAT z fiskusem rozlicza nabywca, toteż kupując roczny zapas surowca, trzeba by jednocześnie ponieść stosunkowo spore koszty związane z opłaceniem podatku VAT. Niemniej jednak władze UE, wprowadziły rozwiązanie, które pozwala na pewne ograniczenie konieczności uregulowania podatku VAT, a w zasadzie odłożenie w czasie tego obowiązku. Rozwiązaniem tym jest skorzystanie z magazynu konsygnacyjnego.

Czym jest magazyn konsygnacyjny?

Otóż magazyn konsygnacyjny to w zasadzie taki sam magazyn jak każdy inny, jest jednak prowadzony na nieco innych warunkach. Pozwala on także przedsiębiorcy na rozłożenie w czasie konieczności regulowania swoich zobowiązań wobec fiskusa, a co więcej, zapewnia, że będą oni obowiązani płacić podatek VAT jedynie od faktycznie wykorzystanych materiałów, zaś materiały zwrócone do sprzedawcy nie będą podlegać temu obowiązkowi.

W normalnym przypadku, w chwili zakupu towarów czy też surowców, kupujący musi ponieść koszt zakupu oraz uiścić zobowiązanie podatkowe VAT wobec fiskusa. Jeśli jednak towar trafi na magazyn konsygnacyjny, nie będzie powstawał obowiązek podatkowy. W tym szczególnym przypadku podatek VAT będzie trzeba zapłacić dopiero w momencie podjęcia towaru z magazynu konsygnacyjnego w wysokości odpowiadającej ilości pobranych towarów i ich wartości. Jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, które pozwala przedsiębiorcom na utrzymanie wyższego poziomu płynności finansowej, wobec czego też, systematycznie przybywa zwolenników rozwiązania.

Pozostałe zalety korzystania z magazynu konsygnacyjnego.

Warto tutaj jeszcze nadmienić fakt, iż wszystkie towaru składowane na magazynie konsygnacyjnym, które nie zostaną wykorzystane do produkcji i będą przeznaczone do zwrotu, nie będą w ogóle opodatkowane. W tym szczególnym przypadku korzysta na tym zarówno sam fiskus jak i przedsiębiorca. Ten pierwszy nie musi prowadzić uciążliwej biurokracji związanej z koniecznością zwrotu podatku VAT, oraz gwarantuje sobie, iż wszystkie wpływy z tego tytułu nie będą podlegać jakimikolwiek zwrotom. Przedsiębiorca zaś zatrzymuje w portfelu pieniądze, które zamiast być przetrzymywane przez fiskusa mogą pracować na jego korzyść. Wiadomo przecież, iż bezmyślne przetrzymywanie pieniędzy nie jest rozwiązaniem dobrym. Pieniądze powinny zawsze być inwestowane, aby przedsiębiorstwa mogły się skutecznie rozwijać, a co za tym idzie, poszerzać swoje zdolności i przyczyniać się do ogólnego wzrostu gospodarczego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *