Wymagające wyprawy trekkingowe – Haute Route.

Każdy fan wypraw trekkingowych z całą pewnością słyszał już nazwę Haute Route, czyli nazwę jednej z bardziej słynnych i popularnych tras trekkingowych w Alpach, których pokonanie należy do zadań trudnych, ale także dających niesamowicie wysoki poziom satysfakcji. Warto tutaj jednakże z góry przygotować się na to, iż pokonanie tras takich jak Haute Route, będzie nieść za sobą stosunkowo spore wymagania, zarówno w zakresie wyposażenia, jak i przygotowania. Dlatego też, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak należy się przygotować do wyprawy, a potem zając właściwymi przygotowaniami, aby na trasie nie mieć już jakichkolwiek trudności.

Przygotowania do trasy Haute Route.

W kwestii przygotować do pokonania trasy Haute Route, warto przede wszystkim poznać sam jej przebieg. Pierwszym etapem będzie w zasadzie etap prosty i w miarę łatwy, dostępny dla praktycznie każdego, wiodący normalnymi i średnio trudnymi trasami górskimi. Tutaj nie trzeba nawet korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, toteż nie powinniśmy się zanadto przejmować. Dopiero etap drugi, czyli właściwa tura wysokogórska, będzie nieść za sobą konkretne już wymagania. Tutaj praktycznie cały czas będziemy poruszać się na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m., dodatkowo stale na uprzęży wzajemnie się asekurując z pozostałymi członkami grupy. Jest to kwestia wręcz nadrzędna, przesądzająca o bezpieczeństwie. Tym bardziej, iż trasa będzie tutaj wieść po ośnieżonych szlakach, a bardzo często nawet lodowcem. Trzeba będzie także umiejętnie korzystać z raków dopasowanych do naszego obuwia, oraz czekana, który będzie jednym z lepszych przyjaciół na trasie. Trafimy także na odcinki, gdzie niezbędne będą umiejętności wspinaczki. Jednym słowem jest to trasa bardzo wymagająca, do pokonania której należy się bardzo dobrze przygotować.

Kompletowanie wyposażenia na trasę Haute Route.

Skoro już zdecydujemy się na trekking Haute Route, warto zdać sobie sprawę z tego, iż bez skompletowania wyposażenia i solidnego przygotowania w zakresie własnych możliwości fizycznych oraz kondycyjnych, raczej będziemy z góry skazani na porażkę. Dlatego też, warto porozmawiać z osobami które już maja tę wyprawę za sobą, bowiem będą w stanie nam przekazać podstawowe informacje na temat wyposażenia i udzielić wskazówek w zakresie jego wykorzystywania. Będą także w stanie powiedzieć, jak można się prawidłowo przygotować do tego typu wyprawy, bowiem nie jest to zadaniem najłatwiejszym. Generalnie rzecz ujmując, można tutaj przyjąć założenie, iż wyprawa trasą Haute Route, to wyprawa w pełni wysokogórska, w trakcie której niezbędne będą umiejętności związane ze wspinaczką, i korzystaniem ze sprzętu alpinistycznego. Warto więc przed samą wyprawą na Haute Route, odbyć kilka pomniejszych wypraw, w trakcie których pozyskamy niezbędne doświadczenie, co pozwoli nam osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa na trasie właściwej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *