Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Wymiana okien w domu jednorodzinnym, to bardzo poważna inwestycja. Jest ona wręcz kluczowa jeśli przymierzamy się do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku. Musimy bowiem pamiętać, iż poprzez płaszczyznę okien, z naszych domów ulatuje nawet do 45% energii cieplnej. Inwestycja w dobrej klasy okna o niskich stratach energetycznych, pozwoli nam więc realnie całkiem sporo zaoszczędzić. Niemniej jednak, prawidłowa wymiana okien w domu jednorodzinnym, będzie pociągać za sobą stosunkowo spore koszty. Dobre okna będą kosztować. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna wykonane z PCV czy też raczej wybierzemy stolarkę drewnianą.

Jak powinna przebiegać wymiana okien w domu?

wymiana okienPrzede wszystkim, musimy tutaj zadbać o kwestie związane z prawidłowym ich wyborem i podjęciem kilku, kluczowych decyzji. Jedną z ważniejszych jest to, czy będziemy kupować okna na wymiar, czy też wybierzemy okna standardowe.

Okna na wymiar

Jeśli nasza wymiana okien w domu ma być prosta i bezproblemowa, to polecanym rozwiązaniem są oczywiście okna na wymiar. Jest to co prawda bardziej kosztowne, nawet o jakieś 20-30%, niemniej jednak, z drugiej strony, sam proces ich wymiany jest o wiele prostszy i sprawniej przebiega. Dostajemy bowiem okna idealnie dopasowane do naszych wnęk okiennych. Sama wymiana okien będzie więc polegać na wyjęciu okien starych i zamontowaniu nowych.

Okna w wymiarach standardowych.

Jeśli jednak chcielibyśmy aby wymiana okien w domu była nieco przystępniejsza cenowo, to musimy zdecydować się na okna o wymiarach standardowych. Wiąże się to jednak z konieczność dokonania przeróbek we wnękach, po wyjęciu starych okien. Najlepiej jeśli uda nam się dobrać takie okna, żeby były odrobinę mniejsze od wnęki. Zawsze łatwiej jest wymurować trochę z doku niż kuć. Tym bardziej, iż w przypadku starszych budynków, kucie ścian dość często kończy się tym, iż niszczy się więcej muru niż zakładaliśmy. W budynkach nowych takie problemu nie będzie. Możemy więc śmiało zakupić nawet większe okna, a tym samym zyskamy nieco więcej światła wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Wybieramy właściwe okna ze względu na konstrukcję.

Kolejnym zagadnieniem będzie tutaj prawidłowy wybór okien. Chodzi przede wszystkim o kwestię tego czy zdecydujemy się na okna drewniane czy też wykonane z PCV. Jeszcze kilkanaście lat miało to dość spore znaczenie. Okna drewniane były raczej bardziej podatne na przepuszczanie zimna do wnętrza. Obecnie jednak i okna PCV i drewniane Drewdom będą charakteryzować się zbliżonymi parametrami technicznymi w tym zakresie.

Dlatego też, można powiedzieć, iż obecnie wymiana okien w domu jednorodzinnym, w tym zakresie nie będzie sprawiać nam trudności. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna drewniane, czy też na okna z PCV, osiągniemy na pewno zamierzone efekty. Zyskamy na estetyce, komforcie eksploatacji, oraz na energii cieplnej. Będziemy jej po prostu mniej wytracać poprzez płaszczyznę okien.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *