Zapisane w genach, czyli o łysieniu androgenowym

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe to choroba, które podłożem w znacznej większości przypadków są uwarunkowania genetyczne. Często występuje ona w obrębie rodziny. Tego typu łysienie występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Pod wpływem aktywności enzymów dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). Powoduje ona obkurczanie oraz miniaturyzację mieszków włosowych, co prowadzi do zaniku i wypadania włosów. Jednak problem ten nie dotyczy jedynie mężczyzn. U kobiet łysienie androgenowe zachodzi na skutek zaburzonej równowagi androgenowo-estrogenowej. Rzadko doprowadzano ono do całkowitego wyłysienia. Jednak włosy stają się znacznie rzadsze i słabsze, co często stanowi dla kobiet poważny problem estetyczny.

Łysienie androgenowe – jak się objawia?

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Występuje u 70 procent mężczyzn oraz 40 procent kobiet w pewnym okresie życia. Jednak częstotliwość występowania choroby rośnie wraz z wiekiem. Z łysieniem mamy do czynienia, kiedy ma miejsce utrata około 30 procent objętości włosów. W przypadku łysienia androgenowego proces ten objawia się przesuwaniem się linii włosów od czoła w tył. Ponadto występuje także łysienie na czubku głowy. U kobiet sytuacja wygląda zwykle inaczej – łysienie polega na przerzedzeniu włosów na całej lub większości powierzchni skóry głowy. W niektórych przypadkach ma miejsce utrata włosów na środku głowy.

Leczenie – jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Łysienie androgenowe to choroba, którą można wyleczyć lub przynajmniej zahamować i do pewnego stopnia cofnąć jej rozwój. W leczeniu wykorzystywane są metody konwencjonalne w postaci środków farmakoterapeutycznych, zabiegu trychologiczne, zabiegi pielęgnacyjne czy różne formy leczenia wspomagającego, takie jak odpowiednia dieta. Jednak żadna z tych metod nie gwarantuje pełnego sukcesu. Z pomocą przychodzi jednak metoda, jaką jest przeszczep włosów.

Przeszczep włosów – na czym polega?

Zabieg przeszczepu włosów to jedyna w pełni skuteczna metoda walki z łysieniem. Polega ona na wszczepieniu żywych mieszków włosowych w miejsca, gdzie naturalne włosy wypadły. Przeszczep włosów pozwala na uporanie się z objawami choroby i odbudowę owłosienia na głowie.

Odpowiednim miejscem do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu jest klinika przeszczepu włosów, która zapewni profesjonalny personel oraz wykonanie zabiegu na najwyższym poziomie. Jednym z takich miejsc jest centrum medyczne San-Medical (https://www.san-medical.pl/). Oferuje ono wykonanie zabiegu przeszczepu włosów przy zastosowaniu najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych technik, takich jak metoda FUE, WAW FUE System, metoda FUT czy metoda BHT. Przeprowadzone są one przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. Przeszczep włosów przy zastosowaniu tych metod pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu, który utrzyma się przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *