Ceny prądu w Polsce – ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

W naszym codziennym życiu trudno wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie bez prądu elektrycznego. Używamy intensywnie tabletów, laptopów, smartfonów, zaczynamy coraz częściej wybierać pojazdy hybrydowe lub elektryczne do poruszania się po mieście. Wszystko to powoduje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie wprost proporcjonalnie do wysokości cen prądu. Jaki jest koszt 1kWh energii elektrycznej w Polsce i czy warto rozważyć pozyskiwanie prądu we własnym zakresie dzięki instalacjom fotowoltaicznym?

Ceny prądu w Polsce

1 kWh to jednostka pracy, energii i ciepła stosowana do określenie ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 1000 watów. Wysokość ceny 1kWh prądu elektrycznego i znajomość poboru mocy poszczególnych urządzeń pozwala nam oszacować, ile prądu zużyjemy w ciągu roku w naszym gospodarstwie domowym czy firmie. Na koszt 1kWh składa się kilka elementów, jak:

  • faktyczny koszt prądu będący ceną zakupu energii elektrycznej,
  • koszty przesyłu energii elektrycznej,
  • podatek VAT,
  • akcyza,
  • koszty własne i marża narzucona przez dystrybutora energii elektrycznej,
  • podatki i opłaty lokalne.

Średnia ceny prądu w Polsce wynosi obecnie ok. 0,55 zł/kWh w najprostszej taryfie g11, choć może się ona różnić w poszczególnych regionach. Niestety, ceny prądu elektrycznego w Polsce nieustannie rosną i raczej nie zanosi się na to, aby w ciągu najbliższych kilku lat miały zatrzymać się na tym samym poziomie lub spaść. Podwyżki spowodowane są m.in. rosnącymi cenami zielonych certyfikatów, a także coraz wyższymi cenami uprawnień do emisji CO2. Rozsądnym rozwiązaniem polecanym obecnie nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale też firm, instytucji publicznych czy osiedli jest więc instalacja fotowoltaiczna, pozwalająca na produkowanie prądu dzięki energii pozyskiwanej ze Słońca.

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

ceny prądu w polsceKoszt instalacji fotowoltaicznej może wydawać się wysoki, jednak jest to inwestycja długoterminowa, a do tego coraz łatwiej osiągalna dla przeciętnego inwestora dzięki rozwiązaniom takim, jak dofinansowanie na fotowoltaikę. Dodatkowe środki można zdobyć dzięki licznym programom rządowym lub regionalnym, które wspierają przejście na bardziej ekologiczne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej. Podatnicy mogą liczyć również na znaczące ulgi pozwalające na obniżenie podatku dochodowego lub rolnego czy też innego rodzaju wsparcie. Po więcej szczegółów dotyczących uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę zapraszamy na stronę firmy WASTA (https://wasta.com.pl/dofinansowanie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *