Panele fotowoltaiczne dla małego i średniego biznesu

Panele fotowoltaiczne istnieją na rynku już od dłuższego czasu, ale dopiero w ostatnich latach ich posiadanie stało się opłacalne dla małego i średniego biznesu oraz osób prywatnych. Jednak czy przy obecnym poziomie technologii zakup paneli fotowoltaicznych przez moją firmę to inwestycja warta kosztów, jakie niesie za sobą ich instalacja? W tym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze zalety paneli fotowoltaicznych na tle współczesnej sytuacji rynkowej.

Pierwszą i najważniejszą zaletą instalacji paneli fotowoltaicznych jest oszczędność. Niezależnie od rozmiaru i parametrów instalacji, zwrot kosztów jest gwarantowany w czasie krótszym niż 10 lat od pierwotnego zakupu. W zależności od ustawienia, energia produkowana przez panele fotowoltaiczne jest w pierwszej kolejności spożytkowana przez naszą instalację elektryczną – w efekcie płacimy tylko za prąd, którego nie udało się wytworzyć przez panele. Sprawia to, że możemy czerpać korzyści z naszej instalacji nawet w sezonie ograniczonego nasłonecznienia. Pułap oszczędności nie kończy się na jednak na tym poziomie. Przy większej inwestycji realną opcją jest kompletne pokrycie kosztów energii za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wiele polskich dostawców prądu zwraca część wartości niespożytkowanej energii z naszych paneli, którą oddamy z powrotem do sieci. W ten sposób nadwyżka wyprodukowana w okresie letnim pokrywa koszta poniesione w okresie zimowym. Alternatywą dla umowy z dostawcą prądu jest inwestycja we własny akumulator, co zwiększy koszt początkowy ale pozwoli zaoszczędzić więcej na dłuższą metę.

Poza czysto praktycznymi kwestiami związanymi z faktycznym działaniem paneli fotowoltaicznej istnieją też kwestie społeczne. Szacunek do natury i działalność na rzecz szeroko pojętej ekologii są konieczne dla wizerunku nowoczesnej firmy, a panele fotowoltaiczne – oprócz realnych korzyści wymienionych wcześniej – są widoczną, elegancko zaprojektowaną wizytówką przywiązania do ekologii w naszej firmie. Dodatkową zachętą do inwestycji w panele fotowoltaiczne są programy rządowe i unijne, które w różnych rejonach oferują programy dofinansowania dla firm i dla osób prywatnych.

 

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *