Trudności z zasypianiem. Jak leczyć?

Trudności z zasypianiem mogą dotknąć każdego z nas. Częstokroć jest to problem natury przejściowej, powodowany raczej różnymi, niezbyt sprzyjającymi okolicznościami. Aczkolwiek zdarzać się może też tak, iż problemy z zasypianiem będą poważniejsza dolegliwością, z która należy koniecznie udać się do lekarza. Oczywiście leki na bezsenność, nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Kluczowe tutaj jest to, aby znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy i je wyeliminować. Z całą pewnością pomoże to odzyskać spokój w codziennym życiu i poprawić stan swojego ogólnego zdrowia. Jednocześnie pomoże nam zwalczyć trudności z zasypianiem, które przecież także przekładają się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Czy trudności z zasypianiem mogą być niebezpieczne?

trudności z zasypianiemJakiekolwiek trudności z zasypianiem przekładać się będą na niewłaściwy poziom snu, niewłaściwą jego higienę. Musimy przecież mieć świadomość tego, iż sen jest niezbędnym elementem naszego życia. Młody człowiek przesypia praktycznie 1/3 dnia, zaś dorosły co najmniej ¼. Jest to czas niezbędny na regenerację organizmu i przepisywanie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz usuwanie informacji zbędnych. Jakiekolwiek zaburzenia przebiegu tego procesu, będą niestety odbijać się negatywnie na poziomie komfortu naszego życia. Dlatego też, jeśli tylko wychwycimy jakiekolwiek trudności z zasypianiem powinniśmy natychmiast reagować. Może nie jest koniecznym oraz razu wybieranie się do lekarza, ale trzeba tutaj przynajmniej poważnie zastanowić się nad tym, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Do najczęstszych przyczyn będziemy w tym przypadku zaliczać:

  • Różne choroby, takie jak: astma, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, zgaga, zespół niespokojnych nóg.
  • Silny stres, na przykład związany z sytuacją zawodową bądź rodzinną.
  • Choroby natury psychicznej.
  • Różnorodne lekarstwa zażywane przez chorego.
  • Nadmierne ilości spożywanej kofeiny (kawa, napoje energetyczne), szczególnie o zbyt późnej porze
  • Zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku – najlepiej jest spożywać go na około 3-4 godziny przed snem i nie później.

Mamy więc całkiem spory katalog przyczyn pojawiających się trudności z zasypianiem. Warto sobie od razu zrobić mały rekonesans, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego co będzie przyczyną naszych trudności z zasypianiem.

Leczenie bezsenności.

Samo leczenie w większości przypadków polega po prostu na eliminowaniu czynników wywołujących trudności z zasypianiem. Dość korzystne mogą być tutaj także różnorodne zioła na problemy z bezsennością. Można je zakupić w większości aptek oraz sklepów zielarskich. W sporadycznych przypadkach, przy bardziej zaawansowanym przebiegu choroby, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. O tym jednakże będzie z całą pewnością decydować lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nie możemy pod żadnym pozorem samodzielnie decydować się tego typu leczenie, bowiem możemy niewłaściwie ocenić sytuację i pominąć ważne szczegóły, które będą przesądzać o kierunku prowadzenia leczenia.

Podsumowanie

W każdym razie, kluczową kwestią jest to, iż trudności z zasypianiem to poważna dolegliwość, która kładzie się cieniem na nasze codzienne życie. Dlatego też, w momencie kiedy się pojawia, powinniśmy jak najszybciej podjąć właściwe kroki zaradcze, aby wyeliminować te problemy ze swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *