Zastosowanie spoin klejowych w przemyśle.

Zastosowanie spoin klejowych

Obecnie, zastosowanie spoin klejowych w branży przemysłowej staje się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym zakresie. Stosowane są kleje utwardzane promieniowaniem UV, co przynosi konkretne korzyści w procesach produkcyjnych. Przede wszystkim, utwardzanie spoiny klejowej może być przeprowadzone w wyjątkowo krótkim czasie. W wielu przypadkach będzie to czas zaledwie kilkunastu sekund. Poza tym, spoiny wykonane w tej technologii są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Wdrożenie tego typu rozwiązań możliwe jest także na liniach produkcyjnych ze względu na fakt, iż mamy możliwość wykorzystywania różnorodnych, przemysłowych lamp UV do utwardzania spoin klejowych.

Jak szerokie jest obecnie zastosowanie spoin klejowych?

Trzeba tutaj przyznać, iż zastosowanie spoin klejowych jest wyjątkowo szerokie we współczesnym przemyśle. Rozwiązania tego typu stosowane są bardzo powszechnie w wielu branżach. Przede wszystkim jednak w elektronice i elektrotechnice. Niemniej jednak, jest to rozwiązaniem bardzo popularnym także w przypadku produkcji sprzętu medycznego, w optyce, czy też motoryzacji. Wynika to głównie z bardzo dobrych parametrów technicznych spoin klejowych utwardzanych promieniowaniem UV. Poza tym, mamy dostęp do bardzo różnorodnych urządzeń pozwalających na utwardzanie spoin. Dzięki temu też, możliwe jest wdrożenie tego typu rozwiązań w wielu, zróżnicowanych sytuacjach.

Zastosowanie spoin klejowych jest bardzo popularne również ze względu na fakt, iż możemy lampy przemysłowe UV wykorzystać na liniach produkcyjnych. Dzięki temu, cały proces zostaje znacznie przyspieszony. Możliwe jest także zastosowanie dużych pieców UV, co pozwala na wcześniejsze przygotowanie wielu spoin a następnie na jednoczesne ich utwardzenie w piecu UV.

Jako korzyści płyną z stosowania spoin utwardzanych promieniowaniem UV?

Jak już wspomnieliśmy, spoiny utwardzane promieniowaniem UV charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Ogólnie, cały proces klejenia w tym przypadku jest bardzo korzystny z wielu względów. Do najważniejszych korzyści będziemy tutaj zaliczać następujące kwestie:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w wielu przypadkach, do uzyskania pełni właściwości fizykochemicznych spoiny, potrzeba zaledwie kilkunastu sekund.
  • Długi okres żywotności kleju – od aplikacji kleju do czasu jego utwardzania może upływać nawet do 60 minut. To pozwala na wcześniejsze przygotowanie większej ilości spoin. Mamy również czas na ewentualne manipulowanie i poprawianie ułożenia klejonych przedmiotów.
  • Proste przygotowanie spoiny – w zasadzie nie odbiega ten proces od przygotowania jakichkolwiek, innych spoin klejowych.
  • Niski koszt jednostkowy wykonania spoiny – są to koszty liczone w groszach.
  • Dobre parametry techniczny spoiny

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż szerokie zastosowanie spoin klejowych, utwardzanych promieniowaniem UV, wynika z licznych zalet tej technologii. Co więcej, zainteresowanie tą technologią łączenia ze sobą różnych elementów w przemyśle, stale rośnie. Można więc przypuszczać, iż w wielu branżach, z czasem stanie się to dominującym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *